Sağlık bireylerde izometrik ve izokinetik kuvvetlendirme yöntemlerinin omuz pik tork, esneklik, propriosepsiyon duyusuna etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of isometric and isokinetic strengthening methods on shoulder peak torque, flexibility, proprioception sense in health individuals
  1. Tez No: 661296
  2. Yazar: HANDE ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde izometrik ve izokinetik kuvvetlendirme egzersizlerinin omuz pik tork, esneklik ve propriosepsiyon duyusuna etkinliğinin izokinetik sistemde incelemektir. Yaşları 15-35 olan sağlıklı 16 erkek ve 14 kadın üzerinde non-dominant omuzda yapılmıştır. 15 kişilik izometrik ve izokinetik çalışma grubundan oluşmuştur. Katılımcıların başlangıç değerlerini belirlemek amacıyla esneklik değerlendirilmesi, izokinetik sistemde omuz internal ve ekstarnal pik tork kuvvet testi ve internal rotasyon 30° ve 60°; eksternal rotastyon 30° ve 60° açılarında pasif ve aktif eklem pozisyon hissi testi yapılmıştır. Katılımcılara 3 gün/hafta olarak 6 hafta boyunca egzersiz uygulanmıştır. Çalışma sonrasında, çalışma öncesi uygulanan testler tekrar edilmiştir. Bulgulara göre izometrik egzersiz grubunda egzersiz öncesine göre egzersiz sonrasında omuz internal rotasyon (p=0,002) ve eksternal rotasyon esneklik ölçümünde (p=0,009) artış görüldü. İzokinetik egzersiz grubunda egzersiz öncesine göre egzersiz sonrasında omuz internal rotasyon (p=0,002) ve eksternal rotasyon esneklik ölçümünde (p=0,009) artış görüldü. İzometrik egzersiz grubunda internal rotasyon pik tork (p=0,001) ve eksternal rotasyon pik tork değerinde (p=0,001) ve izokinetik grupta internal (p=0,001) ve eksternal (p=0,001) rotasyon pik tork değerinde artış görüldü. İzometrik egzersiz grubunda aktif eklem pozisyon hissi tüm açılarda istatitistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,940). İzometrik egzersiz grubunda pasif eklem pozisyon hissi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,002). İzokinetik egzersizde aktif eklem pozisyon hissi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (0,085). İzokinetik egzersizde pasif eklem pozisyon hissi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (0,015). Sonuç olarak; omuz yaralanmalarını önlemek, nöromuskuler kontrolün gelişmesini sağlamak, kuvvet performanslarını değerlendirmek amacıyla izokinetik sistemde yapılan egzersizlerin omuz pik tork, esneklik, aktif ve pasif eklem pozisyon hissi değerlerini artırabileceği gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effectiveness of ısometric and ısokinetic strengthening exercises on the sense of shoulder peak torque, flexibility and proprioception in the ısokinetic system in healthy individuals. It was performed on a non-dominant shoulder on 16 healthy men and 14 women, ages between 15-35. It consisted of an ısometric and ısokinetic exercise study group of 15 people. In order to determine the initial values of the participants, evaluation of back stratch flexibility, shoulder internal and external peak torque force test in the ısokinetic system and internal rotation were performed at 30° and 60°; external rotation 30° and 60° angles of passive and active joint position sense test was performed. Participants practiced exercise for 6 weeks on a 3-day/week basis. After the study, the tests applied before the study were repeated. The results showed an increase in shoulder internal rotation (p=0.002) and external rotation flexibility measurement (p=0.009) after exercise compared to before exercise in the ısometric exercise group. In ısokinetic exercise group, there was an increase in shoulder internal rotation flexibility measurement (p=0.002) and external rotation flexibility measurement (p=0.009) after exercise compared to before exercise. There was an increase in internal rotation peak torque (p=0.001) and external rotation peak torque (p=0.001) and internal (p=0.001) and external (p=0.001) rotation peak torque in the ısokinetic group. In the ısometric exercise group, active joint position sensation was not statistically significant at all angles (p = 0.940). In the ısometric exercise group, the sense of passive joint position was statistically significant (p = 0.002). In ısokinetic exercise, sensation of active joint position was statistically significant (0.085). In isokinetic exercise, the sensation of passive joint position was found to be statistically significant (p=0.015). As a result; In order to prevent shoulder injuries, to improve neuromuscular control, and to evaluate force performances, it was observed that exercises performed in the ısokinetic system can increase shoulder peak torque, flexibility, and sense of active and passive joint position.