Sanal gerçekliğin çocuklarda yanık pansumanı sırasındaki ağrı, kaygı ve korku düzeyine etkisi
The effects of virtual reality on the pain, anxiety and fear level in children during burn dressing
  1. Tez No: 661314
  2. Yazar: MERVE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırma sanal gerçekliğin yanık pansumanı sırasında hastaların yaşadığı ağrı, kaygı ve korku düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütüldü. Araştırma Erzurum İl Merkezi'nde bulunan Şehir Hastanesi yanık merkezinde yapıldı. Araştırma Nisan 2019- Eylül 2020 tarihleri arasında yürütüldü. Veriler tanıtıcı bilgi formu, Wong-Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği, ÇKÖ, ÇDKÖ kullanılarak toplandı. Ayrıca çocukların işlem öncesi ve sonrası oksijen satürasyon ve nabız değeri ölçümleri yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, sayı, yüzdelik dağılımlar, Ki-kare testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t-testi analiz yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This aims to identify the effect of virtual reality on the levels of pain and anxiety experienced by patients during the burn dressing. Materials and Methods: The study was conducted as a randomized, controlled experimental research. The study was carried out in the burn center of the City Hospital located in Province of Erzurum, Turkey. The research was conducted between April 2019 and September 2020. The data were collected using the Personal Information Form, Wong-Baker Faces Pain Rating Scale, CFS, STAI-C. In addition, oxygen saturation and heart rate measurements of the children were performed before and after the procedure. In the evaluation of the data, mean, number, percentiles, Chi-square test, independent samples t-test, and single-factor ANOVA analysis for dependent samples were used.