Beden eğitimi ve Spor öğretmenlerinin mesleki memnuniyet ve öğretme motivasyonlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
An exami̇nati̇on of physi̇cal educati̇on and sports teachers' professi̇onal sati̇sfacti̇on and teachi̇ng moti̇vati̇on i̇n terms of some vari̇ables
  1. Tez No: 661376
  2. Yazar: SERHAT YANIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Öğretmenler eğitim ve öğretimin hiç şüphesiz vazgeçilmez unsurlarından biridir. Günümüz şartları düşünüldüğünde öğretmenlerin eğitime büyük katkıları bulunmaktır. Eğitim-öğretim sürecinin etkili ve verimli olması kaliteli bir eğitimin verilmesi ile mümkündür. Eğitim-öğretim sürecinden, gerekli olan verimin alınabilmesi ise ancak öğretmenlerin mesleklerindeki memnuniyet durumları ve öğretme motivasyonlarıyla doğrudan ilişkilidir. Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki memnuniyet düzeylerinin ve öğretme motivasyonlarının bazı değişkenler açısından incelenmesinin mesleklerini icra etmeleri üzerindeki etkisini tespit etmektir. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bu çalışmadaki mesleki memnuniyetleri ile ilgili görüşlerini tespit etmek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme formu, öğretme motivasyonları ile ilgili düşüncelerini tespit edilmesinde ise genel tarama modelinde nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak cinsiyetin, medeni durumun, öğrenim durumunun, okul türünün ve katılım gösterilen faaliyet sayısının motivasyon boyutlarını etkilemediği; görev süresi ve ders yükü değişkenlerinin ise motivasyon boyutlarını etkilediği söylenebilir. Ayrıca mesleğe dair görüşler incelendiğinde ise öğretmenlik mesleğinin kutsal ve saygın bir meslek olduğu, değer verilmesi gereken ve topluma yön veren bir meslek olduğu ön plana çıkmıştır. Bunun yanında araştırma grubu beklenti olarak; toplumda beden eğitimi ve spor kültürünü yaygınlaştırmak, sporu seven bireyler yetiştirmek, beden eğitimi ve spor dersine karşı olan ön yargıyı ortadan kaldırmak gerektiğini belirtmişlerdir. Araştırma grubunun beden eğitimi ve spor öğretmenliğini tercih etme sebeplerine ilişkin olarak; beden eğitimi ve sporu sevmeleri, sporcu olmaları ve öğretmenlik mesleğini sevmeleri bu mesleği tercih etmelerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırma grubu; imkânların yetersiz olması, beden eğitimi ve spor dersine değer verilmemesi, derse karşı olumsuz önyargılar, okul idaresi ve veliler ile yaşanan sorunlardan dolayı kaygılı olduklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenler; fiziki çevre şartlarının yetersiz olması, araç-gerecin yetersiz olması, okul idaresi ile yaşanan sorunlar ve ders saatlerinin yetersiz olmasından dolayı sorun yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teachers are undoubtedly one of the indispensable elements of education and training. Taking todays' conditions into consideration, teachers have great contributions to education. It is possible for the education-training process to be effective and efficient by providing a quality education. Getting the required efficiency from the education-training process is only directly related to the satisfaction of teachers in their profession and their teaching motivation. The purpose of this study is to establish the effect of examining the Professional satisfaction levels and teaching motivation of Physical Education and Sports teachers in terms of some variables on their profession. Semi-structured interview form, which is one of the qualitative research methods, was used to determine the opinions of Physical Education and Sports teachers about their professional satisfaction in this study and the quantitative research was used in the general survey model in determining the thoughts about teaching motivation. In conclusion, it was found that gender, marital status, educational status, types of school and number of activities attended did not affect motivation dimensions; however it can be said that the variables of duty time and course load affect the motivation dimensions. In addition, examining the opinion on the profession, it has come to the forefront that the teaching profession is a sacred and respected profession, a profession that should be transformed into value and directs the society. On the other hand, as the research group expactation, They stated that it is necessary to spread the culture of Physical Education and Sports in the society, to raise individuals who love sports, to eliminate the prejudice against Physical Education and Sports lessons. Regarding the reasons for the research group to choose Physical Education and Sports teaching; It was seen that they prefered Physical Education and Sports because of being athletes and loving the teaching profession. Furthermore, the research group stated that they were worried about the insufficient opportunities, not valuing Physical Education and Sports lessons, negative prejudices against the lessons, problems with the school administration and parents. It was concluded that teacher had problems due to insufficient physical environment conditions, incapable equipment, problems with the school administration and inadequate course hours.