Preservice EFL teachers' early teacher identity constructions: Reflective narrations during practicum
Hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin erken öğretmen kimliği oluşturmaları: Öğretmenlik uygulaması sürecinde yansıtıcı anlatımlar
- Tez No: 881268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu nitel çalışma, İngilizce öğretmeni adaylarının öğretmenlik uygulaması sürecinde ortaya çıkan erken öğretmen kimliği inşaları üzerinde durmak üzere tasarlanmıştır. Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının kimliklerini nasıl şekillendirdiklerini, ortaya çıkan bu kimliğin bu süreçte nasıl geliştiğini ve bu inşaya katkıda bulunan/engelleyen unsurları incelemektir. Bu kimliklerin dinamiklerini ortaya çıkarmak için; öğretmen adaylarının görüşmeler yoluyla toplanan anlatıları ana veri kaynağı olarak kullanılırken, deneyimlerinin gözlemlenmesi, yansıtma raporları, odak grup tartışması ve mesleki uygulama ile ilgili belgelerin incelenmesi de tamamlayıcı veri kaynakları olarak kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, dinamik kimliklerin seyrinin, önceden belirlenmiş öğretmen imgeleri, öğrenci olarak önceki deneyimler ve öğretme güdüleri gibi birçok unsurdan etkilendiğini; süreçteki eleştirel yansıtmanın ise kendilerine ilişkin başlangıçtaki ve süregelen algılarını yeniden yapılandırdığını göstermiştir. Buna ek olarak, İngilizce öğretmeni adaylarının öğretmenlik uygulaması sürecinde kimliklerini nasıl inşa ettiklerine, geliştirdiklerine ve müzakere ettiklerine dair detaylı bir çerçeve sunulmuş ve öğretmen adaylarının kendileri hakkında daha yansıtıcı bir içgörü kazanmalarının kimlik gelişimlerine faydalı olabileceği vurgulanmıştır. Buna karşılık, sağlıklı bir erken öğretmen kimliğinin inşasına ilişkin koşullar, uygulamada ve öğretmen eğitimi programlarında bilinçli düzenlemeler yapılması gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study is designed to dwell on the emerging teacher identity constructions of Turkish pre-service EFL (i.e., English as a foreign language) teachers during the practicum period. The aim of this research is to examine how they shape their identity, how this emerging identity develops over this process, and the elements that contribute to/impede this construction. To unpack the dynamics of these identities; pre-service teachers' narrations gathered through interviews were used as main sources, while observation of their experiences, reflection reports, focus group discussion, and examination of practicum-related documents were used as complementary sources of data. The analyses have demonstrated the navigation of dynamic identities has been influenced by many elements such as preset images of teachers, past experiences as learners, and motives for teaching, while the critical reflection in the process has reformed their initial and ongoing self-perceptions. The findings provide a detailed framework upon how Turkish pre-service EFL teachers construct, develop, and negotiate their identities during the practicum period, which might help empower pre-service EFL teachers to gain more reflective insight upon themselves as teachers. In turn, the favoring and disfavoring conditions upon constructing a healthy early teacher identity might indicate the necessity of making informed adjustments in the practicum and in the teacher education programs overall.