Toz metalurjisi yöntemi ile üretilen uçucu kül takviyeli alüminyum matrisli kompozitlerin aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of the abrasion behavior of fly ash reinforced aluminum matrix composites produced by powder metallurgy method
- Tez No: 661408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, toz metalürjisi yöntemi ile uçucu kül takviyeli alüminyum matrisli kompozitlerin üretimi, karakterizasyonu ve aşınma davranışları incelenmiştir. Çalışma kapsamında ticari olarak temin edilen A356 Alüminyum alaşımına ağırlıkça dört farklı oranda (%0,5, %1, %2 ve %4) uçucu kül ilave edilerek 1 saat süre ile 400 dev/dk dönme hızında mekanik alaşımlama/mekanik öğütme yöntemiyle kompozit tozlar üretilmiştir. Üretilen bu kompozit tozlar ve ilavesiz matris malzemesi 800 MPa basınç altında preslenerek Ø 12x7 mm boyutlarında ön şekillendirilmiştir. Ön şekillendirilen numuneler 590 0C'de 1 saat vakum altında sinterlenerek kompozitler üretilmiştir. Üretilen numunelerin metalografik işlemler sonrası mikro yapı incelemeleri optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu ile yapılmıştır. Ayrıca takviye fazının kimyasal bileşiminin tespiti için XRD ve XRF incelemeleri yapılmıştır. Üretilen kompozitlerin sertlik yoğunluk ölçümleri yapılarak numuneler karakterize edilmiştir. Aşınma davranışlarının tespiti amacıyla üretilen numuneler pin-on disk tipi aşınma cihazında 1 m/s kayma hızda 30 N yük altında dört farklı kayma mesafesi kullanılarak (500-2000m) aşınma testleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda %2 ye kadar uçucu kül miktarı arttıkça sertlik değerinin arttığı ölçülmüştür. En yüksek sertlik değeri %2 uçucu kül takviye ilave edilen kompozitte ölçülürken %2 den sonra ilave edilen kompozitde sertlik düşüşü meydana gelmiştir. Matris malzemesine göre %2 uçucu kül ilave edilen kompozitin sertlik değeri %21,2 oranında artmıştır. Aşınma testleri sonucunda da en düşük ağırlık kaybı %2 uçucu kül ilave edilen kompozitlerde görülürken en yüksek ağırlık kaybı %4 uçucu kül ilave edilen kompozitte görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the production, characterization, and wear behaviour of fly ash reinforced aluminium matrix composites by powder metallurgy method were investigated. Within the scope of the study, composite powders were produced by mechanical alloying / mechanical milling method by adding fly ash in four different amounts (0.5%, 1%, 2%, and 4%) to commercially supplied A356 aluminium alloy. These composite powders and matrix powders were pre-formed with cold pres under 800 MPa in Ø 12x7 mm dimensions. The pre-formed samples were sintered at 590 0C under vacuum for 1 hour and composites were produced. Microstructure examinations of the produced samples were carried out after metallographic processes with optical microscope and scanning electron microscope. In addition, XRD and XRF examinations were carried out to determine the chemical composition of the reinforcement phase. The samples were characterized by measuring the hardness Values and density of the produced composites. To determine wear behaviours, produced samples were carried out using four different sliding distances (500-2000m) under 30 N load at 1 m /s sliding speed in a pin-on disc type wear device. As a result of the studies, the hardness values were increased by increasing to fly ash content up to 2%, the highest hardness values were measured in the composite with 2% fly ash reinforcement, while hardness values were decreased in the composites added after 2%. As a result of the wear tests, the lowest weight loss was observed in the composites with 2% fly ash added, while the highest weight loss was observed in the composite with 4% fly ash added.