Tip 1 diabetes mellitus tanılı kadın ve erkek hastalarda cinsel ve gonadal fonksiyon bozukluğu sıklığı ve buna etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
The frequency of sexual and gonadal function disorder in female and male patients with type 1 diabetes mellitus and evaluation of the factors affecting it
- Tez No: 661409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇİFTÇİ DOĞANŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Tip 1 diabetes mellitus, cinsel ve gonadal fonksiyon bozukluğuna neden olabilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Biz de çalışmamızda, tip 1 diyabetik hastalarda cinsel ve gonadal fonksiyon bozukluğu sıklığını ve buna etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; hastanemiz Endokrinoloji polikliniğine başvuran tip 1 diabetes mellitus tanılı 105 hastanın dahil edildiği kesitsel bir çalışmadır. Veriler, sosyodemografik özellikleri ve cinsel fonksiyonları etkileyebileceği düşünülen soruları içeren hasta bilgi formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi ve Uluslararası Erektil İşlev Formu kullanılarak toplandı. Tüm hastaların demografik verileri ve antropometrik ölçümlerine ek olarak biyokimyasal ve hormonal profilleri ölçülerek kaydedildi. Bulgular: Hastalarımızın (56 kadın, 49 erkek) yaş ortalaması 32±10 yıldır. Tüm hastalarımızda cinsel fonksiyon bozukluğu görülme sıklığı %64 iken, bu oranı kadınlarda %55, erkeklerde %77 olarak saptadık. Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu olarak en sık cinsel istekte azalma görülürken, cinsel fonksiyon bozukluğu olan erkeklerin çoğunda hafif derecede erektil disfonksiyon mevcuttu. Kadın olgularda yaş ve eğitim düzeyi ile cinsel fonksiyon bozukluğu arasında anlamlı ilişki saptanırken, erkeklerde incelenen parametreler ile anlamlı ilişki saptanmadı. Tüm grupta gonadal fonksiyon bozukluğu sıklığı %28 iken bu oranlar kadınlarda %46, erkeklerde %16 olarak saptandı, hastaların hiçbirinde prematür overyan veya testiküler yetmezlik saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları diyabetik hastalarda cinsel ve gonadal fonksiyon bozukluğu riskinin artmış olduğunu, cinsel ve gonadal fonksiyonların düzenli olarak detaylı şekilde irdelenmesi, diyabetin bilinen komplikasyonlarını taramanın yanı sıra bunların da değerlendirilmesi ve hastaların bilinçlendirilmesi gerektiğini bize göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Type 1 diabetes mellitus is one of the diseases that may cause sexual and gonadal dysfunction. In our study, we aimed to evaluate the frequency of sexual and gonadal dysfunction and the factors affecting these in type 1 diabetic patients. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional study in which 105 patients diagnosed with type 1 diabetes mellitus admitted to our hospital's Endocrinology outpatient clinic were included. The data were collected using the patient information form, which includes questions that were thought to affect sociodemographic characteristics and sexual functions, Female Sexual Function Index and International Erectile Function Form. In addition to the demographic data and anthropometric measurements of all patients, biochemical and hormonal profiles were measured and recorded. Results: The average age of our patients (56 females, 49 males) is 32±10 years. While the prevalence of sexual dysfunction was 64% in all our patients, we found this rate as 55% in women and 77% in men. While decreased sexual desire was the most common sexual dysfunction in women, most of the men with sexual dysfunction had mild erectile dysfunction. While a significant relationship was found between age and education level and sexual dysfunction in female patients, no significant relationship was found with the parameters evaluated in men. The frequency of gonadal dysfunction was 28% in the whole group, while these rates were 46% in women and 16% in men, and none of the patients had premature ovarian or testicular failure. Conclusion: The results of the study show us that the risk of sexual and gonadal dysfunction is increased in diabetic patients, in addition to regularly evaluating their sexual and gonadal functions in detail and screening for known complications of diabetes, these should be evaluated and patients should be informed.