Elma (malus pumila) katkısının yonca silaj kalitesi üzerine etkisi
The effect of apple (malus pumila) additive on the yonca silage quality
- Tez No: 661495
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE TUĞBA BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, taze yoncaya %5 ve %10 oranında elma katılarak yapılan yonca silajının kalite parametreleri değerlendirildi. Bu amaçla, % 5 oranında buğday samanı ilavesiyle kuru maddesi artırılan yoncaya iki farklı düzeyde Altınçekirdek elması ilave edilerek laboratuvar siloları hazırlandı. Kontrol grubu ve deneme grupları 10 tekerrürden oluşturuldu. 1 litrelik kavanozlarda hazırlanan silajlar 60 gün sonra açıldı. Silaj numunelerinde fiziksel ve kimyasal analizler yapıldı. Koku, dış görünüş ve renk değerlendirmesinde bütün silajlar“Orta kalite”olarak puan aldı. Yonca silajına elma ilavesinin kuru madde (KM), ham kül (HK), ham protein (HP), asit deterjan lif (ADF) ve nötral deterjan lif (NDF) içeriğine etkisinin kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak önemli olmadığı tespit edildi. Silajların pH değerlerinin 5,46 - 5,72 arasında olduğu, ancak gruplar arasında önemli bir farklılık olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this research, the quality parameters of alfalfa silage made by adding 5% and 10% apples to fresh alfalfa were evaluated. For this purpose, laboratory silos were prepared by adding two different levels of Altınçekirdek apples to the alfalfa dry matter was increased with the addition of 5% wheat straw. The control group and experimental groups were formed from 10 replications. The silages prepared in 1 liter jars were opened after 60 days. Physical and chemical analyzes were made on silage samples. All silages were scored as“Medium quality”in terms of odor, appearance and color. It was determined that the effect of adding apple to alfalfa silage on dry matter (DM), crude ash (CA), crude protein (CP), acid detergent fiber (ADF) and neutral detergent fiber (NDF) content was not statistically significant compared to the control group. It was detected that the pH values of the silages were between 5.46 - 5.72, but there was no significant difference between the groups.