Küreselleşme sürecinde Türk Dünyası'nda İMF politikalarının ekonomik analizi: Kazakistan örneği
Economic analysis of IMF policies on Turkic Republics during globalization: The Kazakhstan case
  1. Tez No: 661516
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAVLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVGENİA ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Küreselleşen dünya ekonomisinde en önemli rolü oynayan aktörlerin başında şüphesiz IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü gelmektedir. Bu kuruluşlardan özellikle IMF, uyguladığı ekonomi politikaları ile Türkiye'de ve Türk dünyası ülkelerinde ekonomik küreselleşmenin hızla yayılmasını sağlamıştır. Kurulduğu 1947 yılından günümüze üye ülkelere çeşitli mekanizmalar ile krediler sağlayan IMF, bu krediler karşılığında yalnızca faiz getirisi elde etmekle yetinmemiş, ülkelerin ekonomi politikalarına da doğrudan ve dolaylı müdahalelerde bulunmuştur. Bu müdahaleler genellikle Ortodoks iktisat politikaları çerçevesinde şekillenen, özelleştirme, döviz kurunun devalüasyonu, para arzının kontrolü, sübvansiyonlar ve sosyal yardımların kaldırılması gibi uygulamalardır. Söz konusu müdahalelerin yalnızca ekonomi üzerinde değil siyaset ve sosyo-kültürel hayat üzerinde de olumlu ve olumsuz etkileri olmuştur. Bu çalışmada IMF politikaları ile Türkiye ve Türk dünyası ülkelerinde yayılan ekonomik küreselleşmenin söz konusu ülkelere ekonomik, siyasi ve sosyo-kültürel etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması amaçlanmaktadır. Söz konusu etkileri topluca ve karşılaştırmalı olarak ele alan herhangi bir çalışma olmadığından bu çalışma literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde küreselleşme kavramı özellikle ekonomik boyutu ile ele alınmıştır. İkinci bölümde ekonomik küreselleşmenin hızla yayılmasında önemli etkisi olan IMF politikaları ülke örnekleri ile araştırılmıştır. Üçüncü bölümde benzerlikleri nedeniyle seçilen Türkiye ve Kazakistan'da uygulanan IMF politikaları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise küreselleşmenin son olarak ulaştığı nokta, post-globalizasyon süreci ve küreselleşmenin ekonomik boyutunda IMF gibi kurumların değişen yapısı ve rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IMF, World Bank and World Trade Organization are among the leading actors playing the most important role in the globalizing world economy. The economic policies implemented by these organizations, especially by the IMF, in Turkey and the Turkic Republics has led to the rapid spread of economic globalization. Since its establishment in 1947, the IMF, which has provided loans to member countries through various mechanisms, not only earned interest income in return for these loans, but also intervened directly and indirectly in the economic policies of countries. These interventions are generally shaped within the framework of Orthodox economic policies, such as privatization, devaluation of the exchange rate, control of the money supply, subsidies and abolition of social assistance. These interventions had positive and negative effects not only on the economy but also on politics and socio-cultural life. In this study the political and socio-cultural impact of economic globalization which was spread among Turkey and the Turkic Republics, and the policies of IMF aimed to be researched in a comparative manner. This study will make an important contribution to the literature since there are no studies that deal with these effects collectively and comparatively. In the first part of the study, the concept of globalization is dealt with especially with its economic dimension. In the second chapter, the IMF policies that have an important effect on the rapid spread of economic globalization are investigated with country examples. Selected IMF policies implemented in Turkey and Kazakhstan because of the similarities are examined comparatively in the third chapter. In the fourth part, the last point of globalization, the post-globalization process and the changing structure and role of institutions as the IMF in the economic dimension of globalization are examined.