Epic gaze in Paradise Lost
Kayıp Cennet adlı eserde epik bakış
  1. Tez No: 661517
  2. Yazar: FATİH DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGARET JEANNE MARİE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Helen Lovatt'ın epik bakış üzerine yazmış olduğu kitaba ve Sartre, Foucault ve Lacan gibi üç önemli yazarın teorik kavramlarına ilişkin John Milton'un Kayıp Cennet adlı eserindeki bakış işleyişini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, şiirin dört ana karakterine odaklanmaktadır: Satan, God, Adam ve Eve. Lovatt'ın epik bakışı bu çalışma için uygun bir başlangıç noktası olmuştur ve diğer adlandırılmış kuramcıların fikirleri farklı karakterler ve sahneler için uygun olduğunda kullanılmıştır. Sartre'ın bakış kavramı günlük deneyimden çok varoluşçu bir düzeydedir ve çoğunlukla Satan, Adam ve Eve'in bakışlarının analizi için kullanılmıştır. Ancak Foucault'nun bakış görüşü güç ilişkileriyle ilgilidir ve bu nedenle God karakterinin şiirdeki bakışına ışık tutmaktadır. Bunun tersine, Satan ve Eve'in farklı aşamalardaki bakışlarının incelenmesi için, analiz çoğunlukla Lacan'ın, gelişimsel psikolojik modeliyle ilgili bakış fikirlerini kullanmıştır. Tüm bulgular, Milton'un destanının sinematografik sahneler üreterek bakışı çeşitli şekillerde kullandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the workings of gaze in John Milton's Paradise Lost with regard to Helen Lovatt's book on epic gaze and the theoretical insights of three important writers on gaze: Sartre, Foucault and Lacan. The study focusses on four main characters of the epic: Satan, God, Adam and Eve. Lovatt's epic gaze proves to be an appropriate starting point for this study, while the other named theorists' ideas are employed more or less for different characters and for different scenes. Sartre's notion of the gaze concerns the ontological level rather than everyday experience and is used mostly for the analysis of the gazes of Satan, Adam and Eve. Foucault's view of the gaze, however, concerns power relations and therefore offers most insights into God's gaze in the poem. For the investigation of Satan and Eve's gazes in different phases, in contrast, the analysis employs mostly Lacan's ideas of the gaze, which are related to his developmental psychological model. All the findings show that Milton's epic uses gaze in differing and distinctive ways, producing cinematographic scenes.