Akut apandisitin tanısında serum I-FABP düzeyinin değeri
The value of serum I-FABP level in the diagnosis of acute appendicitis
- Tez No: 661530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Karın ağrısı acil servise sık başvuru şikâyetlerinden biridir ve tüm dünyada akut karın ağrısının en yaygın nedenlerinden birisi de akut apandisittir. Akut apandisitli hastaların yarısında klinik prezentasyonun tipik olmaması nedeniyle tanısında halen zorlanılmaktadır. Akut apandisitin tanı ve tedavisindeki gecikmeler perforasyon ve apse gibi komplikasyonların gelişmesine neden olabilmekte ve buna bağlı olarak da morbidite ile mortalitede artış görülebilmektedir. Bu nedenle zamanında ve doğru tanı konulması son derece önemlidir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda barsakların inflamatuar ve iskemik hastalıklarında serum I-FABP düzeylerinde artış görüldüğü bildirilmiştir. Çalışmamızda, patofizyolojisinde inflamasyon ve iskeminin rol oynadığı akut apandisitin tanısında serum I-FABP'ın uygun bir tanısal biyobelirteç olup olamayacağını araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine Kasım 2019-Mart 2020 tarihleri arasında karın ağrısı yakınması ile başvurup akut apandisit ön tanısı olan, opere edilen ve histopatolojik tanısı akut apandisit olarak raporlanan, 18 yaş üstü 66 hasta çalışmaya alındı. Hasta grubu ile yaş ve cinsiyet bakımından uyumlu 19 sağlıklı erişkin ile kontrol grubu oluşturuldu. Hastaların sosyodemografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bilgileri veri formuna kaydedildi. Hasta ve kontrol grubundaki kişilerden, serum I-FABP, WBC, CRP ve prokalsitonin düzeylerine bakmak için venöz kan örneği alındı ve uygun şartlarda saklanarak süre sonunda eş zamanlı analiz yapıldı. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 32 yıl olup, 43'ü (%65,1) erkekti. Histopatoloji sonuçlarına göre 26 hastada (%39,3) komplike apandisit mevcuttu. Hasta grubunun ortalama serum I-FABP düzeyi 0,279 ng/ml idi ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (0,244 ng/ml). Ayrıca komplike apandisitli hastaların ortalama serum I-FABP düzeyi (0,307 ng/ml), komplike olmayanlara göre (0,254 ng/ml) anlamlı derecede yüksekti. I-FABP'ın akut apandisit tanısındaki duyarlılığını %74,2, özgüllüğünü %89,5 saptadık. Komplike apandisitli hastalarda ise duyarlılığı %76,9 iken özgüllüğü %77,5 idi. SONUÇ: I-FABP akut apandisitin tanısında kullanılabilecek bir biyobelirteçtir; ancak WBC, CRP ve prokalsitonine göre tanısal üstünlüğü yoktur. Komplike olan ve olmayan apandisit ayrımında ise diğerlerinin içinde anlamlı olan tek biyobelirteçtir. Bu amaçla daha geniş örneklem sayıları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Abdominal pain is one of the frequent complaints in the emergency department and acute appendicitis is one of the most common causes of acute abdominal pain worldwide. The diagnosis is still difficult due to the nonspesific clinical presentation in half of the patients with acute appendicitis. Delays in the diagnosis and treatment of acute appendicitis can lead to complications such as perforation and abscess, and accordingly morbidity and mortality may increase. Therefore, timely and correct diagnosis is extremely important. In recent scientific studies, it has been reported that serum I-FABP levels increase in inflammatory and ischemic diseases of the intestines. In our study, we investigated whether serum I-FABP could be a suitable diagnostic biomarker in the diagnosis of acute appendicitis in which inflammation and ischemia play a role in its pathophysiology. MATERIAL AND METHODS: Sixty-six patients over the age of eighteen who presented to the emergency service of Samsun Training and Research Hospital between November 2019 and March 2020 with a prediagnosis of acute appendicitis, were operated and whose histopathological diagnosis was reported as acute appendicitis were included in the study. A control group was formed with nineteen healthy adults matched in terms of age and gender with the patients group. Sociodemographic characteristics, clinical and laboratory information of the patients were recorded in the data form. Venous blood samples were taken from the patient and control groups to examine serum I-FABP, WBC, CRP and procalcitonin levels and kept under appropriate conditions and analyzed simultaneously at the end of the period. The data obtained were analyzed using IBM SPSS V23 statistics program. RESULTS: The average age of the patients was 32 years and 43 (65,1%) of them were male. According to histopathology results, 26 patients (39,3%) had complicated appendicitis. The mean serum I-FABP level of the patient group was 0,279 ng/ml and it was significiantly higher compared to the control group (0,244 ng/ml). In addition, the mean serum I-FABP level in patients with complicated appendicitis (0,307 ng/ml) was significantly higher compared to uncomplicated ones (0,254 ng/ml). The sensitivity of I-FABP in the diagnosis of acute appendicitis was found to be 74,2%, and its specifity was 89,5%. Its sensitiviy was 76,9% and the specifity was 77,5% in patients with complicated appendicitis. CONCLUSION: I-FABP is a biomarker that can be used in the diagnosis of acute appendicitis; however, it has no diagnostic advantage over WBC, CRP and procalcitonin. It is the only significant biomarker among others in differentiating between complicated and uncomplicated appendicitis. For this purpose, studies with larger sample sizes are needed.