Gebelik stresinin uyku kalitesine etkisi
The effect of pregnancy stress on sleepy quality
  1. Tez No: 661531
  2. Yazar: BÜŞRA SALBACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelik stresinin uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan araştırmanın örneklemine 01.03.2019-30.11.2019 tarihleri arasında İstanbul ilinde yer alan bir hastanenin kadın doğum polikliniğine başvuran Türkçe iletişim kurabilen, en az 18 yaşında, okuryazar ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 326 gebe alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ-36) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler Mann-Whitney U Testi, t-Testi, Kruskal-Wallis H Testi, Varyans Analizi, Pearson ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma için etik kurul izni, ölçek kullanım izinleri ve katılımcılardan bilgilendirilmiş yazılı onam alınmıştır. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması 29.06±5.53'tür. Gebelerin %31.9'unun lise mezunu ve %73'ünün ev hanımı olduğu, %87.7'sinin çekirdek ailede yaşadığı belirlenmiştir. Gebelerin GSDÖ-36 puan ortalamasının 65.96±25.64 ve PUKİ puan ortalamasının 5.15±3.67 olduğu belirlenmiştir. Gebelerin %52.8'inin kötü uyku kalitesine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of pregnancy stress on sleep quality. Material and Method: Sample of descriptive and correlational research includes 326 pregnant women who were at least 18 years old, literate and volunteering to participate in the study, who applied to the obstetrics outpatient clinic of a hospital in İstanbul between April and May. Personal Information Form, Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS-36) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were used as data collection tools. The data obtained were evaluated using Mann-Whitney U Test, t-Test, Kruskal-Wallis H Test, Variance Analysis, Pearson and Spearman Correlation Analysis. Ethics committee permission, scale usage permissions and informed written consent from participants were obtained for the research. Results: The average age of the pregnant women involved in study was 29.06±5.53. Pregnant women were %31.9 high school graduates, %73 were housewives and %87.7 live in a nuclear family. It was determined that the mean PSRS-36 score of the pregnant women was 65.96±25.64 and the average PSQI score was 5.15±3.67. Pregnant women were found to have %52.8 bad sleepy guality.