K-pell sayıları ve polinomları
K-pell numbers and polynomials
  1. Tez No: 661554
  2. Yazar: AYSUN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde, Pell sayı dizilerinin yeni bir ailesi tanımlanmıştır. Sonra k=2 için yeni ailenin geren fonksiyonu bulunmuştur. k-Pell sayıları ile bilinen Pell sayıları arasındaki ilişki verilmiştir. Ayrıca bu k-Pell sayı dizisinin polinomları tanımlanmıştır. Bu polinomların bazı özellikleri elde edilmiştir. k-Pell polinomları ile bilinen Pell polinomları arasındaki ilişki verilmiştir. Son olarak, yeni ailenin ve polinomlarının matris temsilleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new family of k-Pell numbers has been defined. Then the generating function of the new family has been found for k=2. The relationship between the family of k-Pell numbers and the known Pell numbers has been given. Also the polynomials of k-Pell numbers have been defined. Some interesting properties of the polynomials has been given. The relationship between k- Pell polynomials and known Pell polynomials. Lastly, the new generalizations of these families and the polynomials in matrix representation have been found.