Genelleştirilmiş k-Pell benzeri dizilerin özellikleri
The properties of generalized k-Pell like sequence
- Tez No: 453525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Pell sayıları ve Pell Lucas sayılarının tanımı ve bazı özellikleri verildi. Pell dizisi için Pell M matrisi verildikten sonra Pell N matrisinin bazı özellikleri verildi. Pell sayılarının bazı matris uygulamaları verildi. Pell ve Pell Lucas polinomlarının tanımları verildi ve genelleştirilmiş Pell benzeri polinomlar tanımlanarak bu polinomların genel özellikleri verildi. Ek olarak genelleştirilmiş Pell benzeri polinomların toplam özellikleri ve matris uygulamaları verildi. Son olarak genelleştirilmiş k-Pell ve k-Pell Lucas dizilerinin tanımı verildikten sonra genelleştirilmiş k-Pell benzeri dizisi tanımlandı ve bu dizinin bazı özellikleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition of Pell numbers and Pell Lucas numbers and some features were given. Pell M matrix was defined for the pellet array and then Pell N matrix was defined. Some matrix applications of Pell numbers are given. The definitions of Pell and Pell Lucas polynomials are given, and the general properties of these polynomials are given by defining generalized Pell-like polynomials. In addition, general properties and matrix applications of generalized Pell-like polynomials are given. Finally, after describing the generalized k-Pell and k-Pell Lucas sequences, a generalized k-Pell-like sequence was defined and some features of this sequence were given.