Postmodernizmle öne çıkan teknoloji ürünlerinin modernizmden günümüze tüketici jenerasyonları üzerinden incelenmesi
Examination of postmodern technology products through consumer generations from modernism to postmodernism
  1. Tez No: 661563
  2. Yazar: ONURCAN ULAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ZEYNEP BİNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Postmodernizm, pratik anlamda çıkış noktasını II. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle Batı toplumlarının üretim ve uygulamada kitlesel değişim göstermesinden alan toplumsal bir üstyapıdır. Postmodernizmi teknolojik ilerlemelerle farklılaşan kullanıcılar üzerinden incelemek ve teknolojinin postmodern tasarım dünyası üzerindeki etkilerini ortaya koyabilmek bu çalışmanın temel amacıdır. Tezin ilk bölümünde modernizmden postmodernizme geçiş dönemi ele alınmıştır. Bu bölümde her iki yaklaşımın tasarım pratiğindeki yerine ait bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde çalışmanın inceleme kriterlerinden olan modern ve postmodern kullanıcılara değinilmiştir. Kültür, altkültür gibi kavramlar üçüncü bölümde açıklanarak kullanıcı jenerasyonlarına (kuşaklara) dair özellikler aktarılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise konuya ilişkin postmodern dönem teknoloji ürünlerinden bahsedilerek modernizmden günümüze değerlendirmeler yapılmış, postmodern durumun tasarım üzerindeki rolü anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postmodernism is a social superstructure that mainly derives from the massive shifts of production and application in Western societies with the end of World War II. The main purpose of this study is to examine postmodernism through users who evolved from technological advances, and to reveal the effects of postmodernism on industrial design developing concurrant with the mainstream modernism. In the first part of the thesis, well-accepted information about the transition period from modernism to postmodernism is provided. Both approaches have been evaluated by means of design practice in this section. In the second part, modern and postmodern users, which are one of the examination criteria of the study are mentioned. Concepts such as cultures and subculture are explained with the features of user generations in the same section. In the third and the last part, technological products from the postmodern era have been discussed pursuant to the role of postmodern condition on design, throughout the progress modernism had.