Alüminyuma maruz kalan bazı rat dokularının antioksidan ve yağ asit metabolizması üzerine 3-benzoil-7- hidroksi kumarin bileşiğinin etkileri
Effects of 3-benzoyl-7-hydroxy coumarin compound on the antioxidant and fatty acid metabolism of some rat tissues exposed to aluminum
  1. Tez No: 661568
  2. Yazar: KENAN TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, sıçanlarda AlCl3 ile oluşturulan oksidatif strese karşı 3-benzoil-7-hidroksi kumarinin koruyucu etkileri araştırıldı. Çalışmada dört grup oluşturuldu. Bu gruplar; Kontrol grubu (K), Kumarin grubu (C), Alüminyum grubu (A) ve Kumarin+Alüminyum (C+A) grubudur. Kumarin 10 mg/kg ve AlCI3 8,3 mg/kg günaşırı olarak uygulandı. Sıçanların karaciğer ve beyin dokularında MDA, redükte GSH, AChE, GST, Ces, bazı mineraller ve yağ asitleri belirlendi. Karaciğer dokusu biyokimyasal parametreleri incelendiğinde, A grubu Al, Fe, Cu ve MDA düzeyleri artarken GSH, Ces, GST ve Mn düzeyleri azaldı. C+A grubu MDA, Fe, Al ve Cu düzeyleri A grubuna göre azaldı. Ayrıca, C+A grubu GSH ve GST düzeyleri A grubuna göre arttı. Beyin dokusu biyokimyasal parametreleri incelendiğinde, A grubu Al, MDA düzeyleri K grubuna göre arttı. C+A grubu MDA ve Al düzeyi A grubuna göre azaldı. A grubu GSH, Ces, AChE ve GST düzeyi K grubuna göre azaldı. C+A grubu Ces ve AChE enzim aktivite düzeyleri A grubuna göre arttı. Beyin dokusu yağ asit düzeyleri incelendiğinde, A grubu 16:1, 20:4n6 ve 22:6n3 yağ asit düzeylerinin diğer gruplara göre azaldığı gözlendi. Ayrıca A grubu PUFA düzeyinin önemli miktarda azaldığı tespit edildi. C+A grubunda ise kumarin maddesinin etkisiyle bu yağ asitlerinin arttığı gözlendi. Karaciğer dokusu yağ asit düzeyleri incelendiğinde, A grubu ΣSFAdüzeyinin K grubuna göre nispi oranda artarken, ΣUSFA düzeyinin nispi oranda azaldığı gözlendi. C+A grubunda ise kumarinin etkisiyle ΣUSFA ve PUFA düzeyleri A grubuna göre arttığı gözlendi. Sonuç olarak AlCl3 ile oluşturulan oksidatif strese karşı 3-benzoil-7-hidroksi kumarin bileşiğinin antioksidan olarak olumlu etkileri olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the protective effects of 3-benzoyl-7-hydroxy coumarin against oxidative stress induced by AlCl3 in rats were investigated. Four groups were formed in present study. These groups are Control group (K), Coumarin group (C), Aluminum group (A) and Coumarin + Aluminum (C+A) group. Coumarin as 10 mg/kg and AlCl3 as 8.3 mg/kg were applied every other day. MDA, reduced GSH, AChE, GST, Ces, some minerals and fatty acids were determined in the liver and brain tissues of rats. When the biochemical parameters of the liver tissue were examined, the levels of Al, Fe, Cu and MDA in group A increased whereas GSH, Ces, GST and Mn levels decreased. The levels of MDA, Fe, Al and Cu in the C+A group decreased compared to the A group. On the other hand, GSH and GST levels in C+A group increased compared to A group. When the biochemical parameters of the brain tissue were examined, Al and MDA levels of group A increased compared to group K. MDA and Al levels in C+A group decreased compared to A group. GSH, Ces, AChE and GST levels in A group decreased compared to the K group. Ces and AChE enzyme activity levels in C+A group increased compared to A group. When the fatty acid levels of brain tissue were examined, it was observed that 16:1, 20:4n6 and 22:6n3 fatty acid levels in group A decreased compared to the other groups. In addition, PUFA level of group A was found to be significantly decreased. In the C+A group, it was observed that these fatty acids increased with the effect of coumarin. When the fatty acid levels of liver tissue were examined, it was observed that the ΣSFA level of group A increased relative to the group K, while the level of ΣUSFA decreased relatively. In the C+A group, it was observed that USFA and PUFA levels increased with the effect of coumarin compared to the A group. As a result, we think that 3-benzoyl-7-hydroxy coumarin compound has positive effects as antioxidant against oxidative stress caused by AlCl3.