A model for the distribution of temperature on the aluminum alloy when using friction welding
  1. Tez No: 661607
  2. Yazar: SEWARA MOHSIN MAHEALDEEN SHEKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Makine Mühendisliği, Chemistry, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Alüminyum alaşımları yüksek sertlik ve yüksek korozyon direnci ile karakterize olup, çeşitli uçak yapılarının yapımında ve bu uçakların yedek parçalarında kullanılmaktadır. Sonuç olarak bu parçaların kendi aralarında ve bağlama işlemlerinden kaynak yöntemi ile, özellikle sürtünme karıştırma kaynağı (FSW) ile yapıştırılması gerekmektedir.Bu çalışmada alüminyum alaşımlı parçalar (2024-T6) kullanılmış ve sürtünmeli karıştırma kaynağı yöntemi ile kaynaklanmıştır. . Üç tip takım (kare, üçgen ve konik) kullanılmış ve kaynak takımında dört dönme hızı, kaynaklandığı modelleri taşıyan araç için üç doğrusal hız kullanılmış ve yüzeylerinde sıcaklık dağılımı çalışılmıştır. Kaynak sırasında parçalar üzerindeki dağılımını ve çekme dayanımı üzerindeki etkisini incelemek için kaynak işlemleri yapıldığında modeller. Ayrıca kaynaklı parçalar için matematiksel bir model oluşturulmuş ve bu matematiksel modeller, ANSYS-15.0 programı kullanılarak belirtilen sonlu elemanlar yöntemi ve tüm değişkenlerin çekme dayanımını test etmek amacıyla modeller kullanılarak çözülmüştür. Test sonuçları matematiksel modelden elde edilen sonuçlarla kabul edilebilir bir uyum içinde kaynaklı modellerin yüzeylerindeki sıcaklık dağılımının, kaynak içi ve çevresindeki sıcaklık dağılımını göstermede matematiksel modelin büyük önem taşıdığını göstermektedir. alan. Sonuçlar, sıcaklıkların genellikle kaynak aletinin dönme hızının artmasıyla arttığını, kaynak tablasının doğrusal hızının artmasıyla azaldığını göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, kaynak aletinin dönme hızını artırarak ve kaynak tablasının doğrusal hızını artırarak azaltılarak kanatta bir artış olduğunu gösterir. Kaynak alandan modelin geri kalanına giden ısı miktarı, kaynak aletinin dönme hızını artırarak ve ayrıca kaynak işlemi yapılırken kaynak tablasının doğrusal hızını artırarak artar. Çekme mukavemeti testlerinin sonuçları arasında, kaynak aletinin dönme hızındaki bir miktar artışla kaynak veriminin azaldığı bir varyasyon bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are characterized by high hardness and high corrosion resistance are used in the construction of various aircraft structures and in spare parts for these aircraft. As a result, these parts need to be bonded between them and from the linking processes by welding method, especially friction stir welding (FSW).In this study, aluminum alloy parts (2024-T6) were used and welded by friction stir welding method. Three types of tool were used (square, triangular and conical) and four rotational speeds were used for the welding tool and three linear speeds for the vehicle that carries the models that it is welded, and temperature distribution has been studied on the surfaces of the models when welding operations are conducted in order to study its distribution on the parts during welding and its effect on tensile strength. Also, a mathematical model was created for welded parts, and these mathematical models were solved using the specified finite elements method through the use of the ANSYS-15.0 program, as well as models for the purpose of testing the tensile strength of all variables. The results of the tests indicate that the distribution of temperatures on the surfaces of the welded models in an acceptable match with the results obtained from the mathematical model, for the mathematical model is of great importance in showing the distribution of temperatures in and around the welding area. The results show that the temperatures generally increase with increasing the rotational speed of the welding tool while decreasing with increasing linear velocity of the welding table. The results also indicate an increase in the flap by increasing the rotational speed of the welding tool and decreasing by increasing the linear velocity of the welding table. The amount of heat traveled from the welding area to the rest of the model increases by increasing the rotational speed of the welding tool and also by increasing the linear velocity of the welding table when the welding process is performed. Among the results of tensile strength tests is a variation that the welding efficiency decreases with an increase in the rotational speed of the welding tool slightly.