İnme sonrası hemiplejik hastalarda solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvvetinin, gövde kontrolü, fonksiyonel kapasite ve fonksiyonel bağımsızlık ile ilişkisinin belirlenmesi
Correlation between respi̇ratory functions and respi̇ratory muscle strength with trunk control, functional capacity and functional independence in patients with stroke
  1. Tez No: 661606
  2. Yazar: KÜBRA BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnme serebral damarların tıkanması, yırtılması ya da kopması sonucu motor kayıp, duygu ve denge bozukluğu, konuşma ve bilişsel fonksiyonların görüldüğü klinik bir tablodur. İnmeli hastaların % 10'u ilk bir ay içerisinde kendiliğinden iyileşmekte olup; diğer % 10'luk kısım tedaviye yanıt vermemektedir. Hastaların % 80'i ise rehabilitasyona ihtiyaç duymaktadır. İnme rehabilitasyonundaki amaç bireylere en kısa sürede ihtiyaç duyduğu fonksiyonel kapasite ve fonksiyonel bağımsızlığı kazandırmaktır. Bu çalışma inme sonrası hemiplejik hastalarda solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvvetinin, gövde kontrolü, fonksiyonel kapasite ve fonksiyonel bağımsızlık ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya inme sonrası hemipleji tanısı almış, dahil edilme kriterlerimize uyan 25 gönüllü hasta dahil edilmiştir. Bireylerin solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesinde spirometrik ölçüm, solunum kas kuvvetinin değerlendirilmesi amacıyla ağız içi basınç ölçümü (MIP: maksimal inspiratuar basınç, MEP: maksimal ekspiratuar basınç), gövde kontrolünün değerlendirilmesinde Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), fonksiyonel kapasite değerlendirilmesinde zamanlı kalk-yürü testi (ZKYT) ve fonksiyonel bağımsızlıklarının değerlendirilmesinde Barthel İndeksi (Bİ) kullanılmıştır. İstatiksel analizler, Windows tabanlı SPSS 22 istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stroke is a clinical picture where motor loss, emotional and balance disororder, speech and cognitive functions are seen as a obstruction or rupture of cerebral vessels. %10 of patients with stroke recover spontaneously within the first month: the other %10 do not respond treatment. %80 of patients need rehabilitation. The purpose of stroke rehabilitation is to provide individuals with the functional capacity and functional indepence they need in the shortest time. The aim of this study was to invastigate the relationship between respiratory functions and respiratory muscle strength with trunk control, functional capacity and functional independence in hemiplegic patients after stroke. In our study, 25 hemiplegic patients were included on a voluntary basis. Pulmonary function test (PFT) for respiratory functions, mouth pressure measurement (MIP: maximal ınspiratory pressure, MEP: maximal expiratory pressure) for respiratory muscle strenght. Trunk Impairment Scale (TIS) for trunk control, and Time Up and Go Test (TUG) for functional capacity and Barthel Index (BI) for functional independence assessment were used. Statiscal analyzes were performed using Windows based SPSS 22 statistical package program.