Ortalama trombosı̇t hacmı̇ ı̇le koroner kollateral gelı̇şı̇mı̇ arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
The relationship between mean platelet volume and coronary collateral development
  1. Tez No: 661616
  2. Yazar: ÖZGE KURMUŞ FERİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Koroner kollateraller, epikardiyal koroner arterlerde ciddi darlık veya tam tıkanıklık meydana gelmesiyle ortaya çıkan vasküler kanallardır. İskemi oluşması durumunda miyokard perfüzyonunun devamlılığını sağlayan alternatif bir kan akımı kaynağıdır. Fakat bazı hastalarda ciddi koroner darlık veya tam tıkalı koroner arterler olmasına rağmen kollateral damarların görülmemesi veya kollateral kan akımının yetersiz olması kollateral gelişiminde çeşitli faktörlern rol aldığını düşündürebilir. Ortalama trombosit hacmi (OTH) trombosit aktivasyonunun bir göstergesidir. Koroner arter hastalarında artmış trombosit hacmi kötü prognoz ve yetersiz perfüzyon ile ilişkili bulunmuştur. Biz bu çalışmamızda koroner kollateral gelişimi ile ortalama trombosit hacmi arasında bir ilişki olup olmadığını inceledik. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2011 - Ağustos 2012 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde koroner anjiyografisi yapılan, epikardiyal koroner arterlerin en az bir tanesinde %100 tıkanıklık saptanan 182 hasta alındı. Hastaların koroner anjiyografi görüntüleri retrospektif olarak incelenerek Rentrop kollateral dereceleri belirlendi. Rentrop kollateral derecelerine göre hastalar iyi gelişmiş kollateralleri olanlar (Rentrop 2 ve 3) ve kötü gelişmiş kollateralleri olanlar (Rentrop 0 ve 1) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu iki grubun hastaneye başvuru sırasında ölçülen ortalama trombosit hacimleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 93'ünde (%51,1) kollateral gelişimi kötü, 89'unda (%48,9) kollateral gelişimi iyi olarak saptandı. Bu iki grup ortalama OTH açısından karşılaştırıldığında iki grup arasında istatiksel anlamlı bir fark saptanmadı (9,82±1,29 fL ve 10,11±1,82 fL p=0,218). Hastaların klinik tanılarına göre alt grup analizleri yapıldığında her dört klinik tanıda da (stabil angina pektoris, unstabil angina pektoris, ST yükselmesiz miyokard iv infarktüsü ve ST yükselmeli miyokard infarktüsü) iyi kollateral gelişenlerle kötü kollateral gelişenler arasında ortalama trombosit hacmi değerleri açısından fark saptanmadı (sırasıyla p=0,150, p=0,508, p=0,489, p=0,674). Sonuç: Koroner arter hastalığı olan 182 hastayı içeren bu çalışmada koroner kollateral gelişimi ile ortalama trombosit hacmi arasında istatiksel anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Coronary collateral vessels are the vascular channels formed in the presence of significant stenosis or total occlusion of the coronary arteries and they are an alternative source of blood supply to a myocardial area jeopardised by ischemia. As some patients have poor collaterals despite significant stenosis, it is thought that there are multiple factors that effect collateral development beside coronary artery disease severity. Mean platelet volume is an indicator of platelet activation. Increased mean platelet volume is found to be related to impaired reperfusion and worse prognosis in the coronary artery disease. In this study, we aimed to investigate the relationship between mean platelet volume and coronary collateral development. Patients and method: Patients with total occlusion in at least one coronary artery were enrolled in this study. Coronary angiography images of 182 patients without history of revascularization were evaluated retrospectively and coronary collateral development was graded according to Rentrop classification. Patients were divided into two groups based on Rentrop classification. Rentrop grade 0-1 was regarded as poor collateral development and Rentrop 2-3 was regarded as good collateral development. Mean platelet volume on admission was compared between these two groups. Results: Poor collateral development was found in 93 patients (51,1 %) and good collateral development was found in 89 patients (48,9 %). There was no statistically significant difference for mean platelet volume levels between two groups.(9,82±1,29 fL and 10,11±1,82 vi p=0,218). When the subgroup analysis was performed according to the clinical diagnosis (stabil angina pectoris, unsatbil angina pectoris, nonST elevation myocardial infarction, ST elevation myocardial infarction), there was no difference in mean platelet volume between good collateral and poor collateral groups (p=0,150, p=0,508, p=0,489, p=0,674 p values respectively). Conclusion: In this study it was found that there was no relationship between mean platelet volume and coronary collateral development.