Farklı yaş gruplarındaki serebral palsili bireylerin beden kütle indekslerinin fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ile ilişkisi
  1. Tez No: 661653
  2. Yazar: BUSE ARIN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı yaş gruplarındaki Serebral Palsi (SP) hastası bireylerde beden kütle indeksi ve fonksiyonel seviyeleri inceleyerek, artan beden kütle indeksinin fonksiyonellik ile ilişkisini araştırmaktır. Araştırmanın örneklem grubu İstanbul ili, Eyüp Sultan ilçesindeki Özel Yaşam Işığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören 35 SP'li katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan bireylerin yaşları 5-25 yaş aralığında belirlendi. Demografik özellikler Demografik Veri Formu ile değerlendirildi. Serebral Palsi etkilenim derecesi, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS)'ne göre kayıt edildi. Fonksiyonel değerlendirmeler Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (PFBÖ-WeeFIM) ve Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ-FIM) ile değerlendirildi. Kaba motor fonksiyonlardaki değişikliğin belirlenmesi amacıyla Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü – 88 (KMFÖ-88) uygulandı. Beden kütle indeksi (BKİ), vücut ağırlığının kilogram (kg), boy uzunluğunun metre (m) cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilerek kaydedildi. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bağımsız iki grup verilerinin ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek için T-test, verilerin gruplara göre karşılaştırılmasında Mann Whitney-U testi kullanıldı. Nicel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Yetişkinlerde BKİ ile KMFSS arasında anlamlı fark bulunmadı(p>0,05). Pediatrik olgularda BKİ ile KMFSS arasında anlamlı fark bulunmadı(p>0,05). Yapılan anketler sonucu Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (PFBÖ-WeeFIM) toplam puanı ile KMFSS arasında yüksek oranda anlamlılık bulundu(p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between increased body mass index and functionality by examining body mass index and functional levels in patients with cerebral palsy (CP) in different age groups. The sample group of the study consists of 35 participants with CP who were treated in the Private Yasam Isigi Special Education and Rehabilitation Center in Eyup Sultan district of Istanbul. The ages of the participants were determined between 5-25 years. The demographic characteristics of the functionality of the increasing body mass index was assessed with the Demographic Data Form. The level of CP was recorded according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS). Functional assessments were evaluated using the Functional Independence Measure for Children (WeeFIM) and Functional Independence Measure (FIM). In order to determine the change in gross motor functions, Gross Motor Function Measure - 88 (GMFM -88) was applied. The body mass index (BMI) was obtained and recorded by dividing the person's weight in kilograms (kg) by their height in meters (m) squared. The data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Science) 22.0. T-test to determine the significance of the difference between the averages of two independent group data, Mann Whitney-U tes was used to compare the data according to groups. Ki-kare test was used to compare quantitative data. Statistical significance level was considered to be p 0.05). There was no significant difference between BMI and GMFCS in adults (p> 0.05). There was no significant difference between BMI and GMFCS in pediatric cases (p> 0.05). As a result of the surveys, a highly significant correlation was found between the total score of the WeeFIM measure and GMFCS (p 0,05).