Sky conditions classification and estimation of solar radiation for clear sky days
Gökyüzü koşulları sınıflandırması ve açık gökyüzü günleri için güneş radyasyonu tahmini
- Tez No: 661668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM DİREKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gökyüzü koşullarının sınıflandırılması güneş radyasyonu tahminleri ve güneş enerjisi sistemleri tasarımı için önemlidir. Gökyüzü koşulları genellikle açıklık endeksi kullanılarak açık, kısmen bulutlu ve bulutlu olarak sınıflandırılır. Bununla birlikte, gökyüzü koşullarını tanımlamak için belirgin bir açıklık indeksi değerleri yoktur ve güvenilir gökyüzü koşulları sınıflandırması için güçlü yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, Kalkanlı bölgesi için Destek Vektör Makineleri kullanılarak gökyüzü koşulları sınıflandırması yapılmıştır. Daha sonra günlük açıklık endeksi değerleri Destek Vektör Makineleri kullanılarak sınıflandırılmıştır. Her ne kadar gökyüzü koşulları sınıflandırması için birçok veri analizi tekniği kullanılmış olsa da Destek Vektör Makineleri bu amaç için ilk defa kullanılmıştır. Destek Vektör Makineleri gökyüzü koşulları için makul bir sınıflandırma yapmıştır. Bu çalışmada ayrıyeten küresel güneş radyasyon tahmini için korelasyon tekniğine dayanan bir yöntem önerilmiştir. Sınıflandırma sonuçlarına göre açık gökyüzü günleri belirlenir ve saatlik sıcaklıklar kullanılarak saatlik küresel güneş radyasyonu korelasyon tekniği ile tahmin edilir. Küresel güneş radyasyonu tahmini için önerilen model, yaygın olarak kullanılan bir modelin geliştirilmiş bir şeklidir. İstatistiksel sonuçlar önerilen modelin, yaygın olarak kullanılan modele kıyasla, saatlik küresel güneş radyasyonu tahmini için daha güvenilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sky conditions classification is important for solar radiation predictions and solar energy systems design. Sky conditions are generally classified into clear, partly cloudy, and overcast sky using clearness index. However, there is no clear-cut clearness index values to define sky conditions, and there is a need for robust methods for reliable sky conditions classification. This work presents sky conditions classification for Kalkanli region using Support Vector Machines. Global horizontal solar irradiation data are used to obtain daily clearness index. The global horizontal solar irradiation data are obtained from TMY2 dataset. The daily clearness index values are then used to classify sky conditions by utilizing Support Vector Machines Classifier. Although many data analysis techniques have been employed for sky conditions classification, this is the first time Support Vector Machines is used for this purpose. After determination of clear sky days based on the classification results, a simple correlation model is proposed to estimate the hourly global solar irradiation from hourly temperature. The proposed model for estimation of global solar irradiation is an improved version of a commonly used model. Using statistical indicators results, the proposed model gives better results for hourly global solar irradiation estimations, in comparison to the commonly used model.