Çin dış politikasında bir araç olarak medyanın rolü
The role of the media as a tool in Chinese foreign policy
- Tez No: 661669
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) 1949'da kurulmasından 1979'da uygulanmaya başlanan reform ve dışa açılma politikalarına kadar kitle iletişim araçları (medya) Çin Komünist Partisi'nin doğrudan denetimi altındaydı. Reform politikalarının uygulamaya başlanmasıyla bu durum hemen değişmemiş, daha açık bir medya yönündeki gelişmeler tedricen meydana gelmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti'nin ilk 30 yılı boyunca medya iktidar partisinin bir propaganda aracı olmaktan farklı bir şey olarak görülmemiştir. Fakat reform ve dışa açılma politikalarıyla geçen 36 yıl Çin'de daha nüanslı bir medya manzarası yaratmıştır. Uluslararası arenada gibi“sert güç”kullanılmasının yanı sıra“yumuşak güç”adı verilen etkenin gitgide daha yaygın olarak kullanıldığına tanık oluyoruz. Bu tezde Çin yumuşak gücünün nasıl ortaya çıktığı ve nasıl kullanıldığı irdelenecektir. Çin medyası hükümet denetiminden kurtulmuş olarak görülemeyeceğinden, Çin medyasını ele alan her çalışma Çin devlet aygıtının nasıl işlediğinin tanıtılmasıyla başlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Following the proclamation of the People's Republic of China in 1949 until the beginning of the reform and opening up policies in 1979, the mass communication means (media) were directly controlled by the of the Communist Party of China. After the beginning of reform policies this situation has not changed at once and the developments towards a more open media were gradual. During the first 30 years of the PRC the Chinese media were deemed as nothing more than a propaganda tool for the ruling party. Yet 36 years of reform and opening up policies created a more nuanced media landscape in China On internatıonal arena the use of“hard power”such as military force, we are witnessing more extensive use of what is called the“soft power”. In this paper we will see how Chinese soft power emerged and how it is being used. Since the Chinese madia cannot be regarded as a media free from government control, any treatment of chinese media as an instrument of foerign policiy must begin with a presentation of the structure of the Chinese statehood. We will therafter deal with the relations between the govenment organs and the media and later see the application of soft power.