Diyabette metformin kullanımının B12 vitamin düzeyleri ile ilişkisi
Relationship of metformin use in diabetes with vitamin B12 levels
  1. Tez No: 661677
  2. Yazar: FATİH YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF HAYDAR ERTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Diabetes Mellituslu hastalarda; metformin kullanan ve kullanmayan hastaları karşılaştırarak metforminin vitamin B12 düzeyine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Kesitsel analitik desendeki çalışma 01.12.2019-01.04.2020 tarihleri arasında yapıldı. Araştırma evreni ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne başvurmuş DM'u olan 18 yaş üstü yetişkinlerdir. Son 1 yılda, HbA1c ve vitamin B12 düzeylerine bakılmış 242 hasta, çalışmanın örneklemini oluşturdu. 1.grup metformin kullanan 121 DM'si olan hasta, 2.grup ise metformin kullanmayan 121 DM'si olan hastalar olarak belirlendi. Bulgular: Metformin kullanan 121 hastanın ortalama vitamin B12 değerleri 278,8±85,4 iken metformin kullanmayan 121 hastanın ortalama vitamin B12 değerleri 424,5±238,6 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study in patients with Diabetes Mellitus; To investigate the effect of metformin on vitamin B12 level by comparing the patients using and not using metformin. Method: The study in the cross-sectional analytical design was conducted between 01.12.2019-01.04.2020. The population of the research is the adults over the age of 18 who have applied to the ÇOMÜ Health Practice and Research Hospital. In the last year, 242 patients whose HbA1c and vitamin B12 levels were measured constituted the sample of the study. The first group was determined as 121 patients with DM using metformin, and the second group as 121 patients who did not use metformin. Results: While the mean vitamin B12 values of 121 patients using metformin were 278.8 ± 85.4, the mean vitamin B12 values of 121 patients not using metformin were calculated as 424.5 ± 238.6.