Son üç kaburganın omurgaya bağlanma açılarının cinsiyete göre farkının radyolojik görüntüler üzerinden incelenmesi
Examination of the difference of attachment angles of the last three costas to the spine according to gender via radiological images
  1. Tez No: 661679
  2. Yazar: FATİH DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada son üç kaburganın omurgaya bağlanma açılarının radyolojik görüntüler üzerinden incelenmesi ile cinsiyete bağlı değişimi ve cinsiyet tayini açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 20-40 yaş arası 60 sağlıklı bireye (30 erkek, 30 kadın) ait toraks Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri kullanılarak yapılmıştır. Skolyoz, herhangi bir kemik dejenerasyonu, travma ve toraks cerrahi öyküsü olan bireylerin BT görüntüleri araştırmaya dahil edilmemiştir. Çalışma popülasyonuna dahil edilen tüm görüntüler hastane Picture Archiving and Communication Systems (PACS) üzerinden elde edilmiş, Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) formatında kaydedilmiştir. Açı ölçüleri Horos Medical Image Viewer programının sahip olduğu ölçüm araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde; 10. costovertebral açının erkeklerde sağ taraf ortalaması 71.71, sol taraf ortalaması 76.20; kadınlarda sağ taraf ortalaması 79.66, sol taraf ortalaması ise 77.86 olarak bulunmuştur; p değeri sağ taraf p=0.807 sol taraf p=0.465'tir. 11. costavertabral açının erkeklerde sağ taraf ortalaması 69.43, sol taraf ortalaması 66.77; kadınlarda sağ taraf ortalaması 77.86, sol taraf ortalaması 66.80 olarak bulunmuştur; p değeri sağ p=0.459, sol p=1.000'dır. Çalışmada elde edilen 10. ve 11. costovertebral açı değerlerinin cinsiyet tayini açısından anlamlı olmadığı belirlenmiş olup 12. costovertebral açılar incelendiğinde ise erkeklerde sağ taraf ortalaması 60.05, sol taraf ortalaması 59.24; kadınlarda sağ taraf ortalaması 56.24, sol taraf ortalaması 54.17 olarak bulunmuştur. Çalışmada elde edilen 12. costovertebral açı değerlerinin kadınlarda daha dar olduğu gözlenmiş ve elde edilen veriler istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuş olup, sağ taraf p=0.047, sol taraf p=0.006'dır. Sonuç olarak yapılan diskriminant analizinde son üç costae'nın costovertebral açılarından; %76.7 oranında erkek, %73.3 oranında kadın olduğu ve toplamda %75 oranında cinsiyet tahmin edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the examination of the last three ribs on the radiological images, it is aimed to perform gender-related change and gender determination. In this study, thorax Computed Tomography (CT) of 60 healthy individuals (30 men, 30 women) between the ages of 20-40 were examined. Individuals with scoliosis (curvature of the vertebrae), any bone degeneration, trauma and a history were not included in the CT examination. All images included in the study population were obtained through the hospital Picture Archiving and Communication Systems (PACS), and recorded in Digital Imaging and Communication in Medicine (DICOM) format. Angle mesurements were performed through measurement tolls of Horos Medical Image Viewer. If the obtained data are evaluated; the right side average of the 10th costovertebral angle was 71.71 and the left side average was 76.20 in men, the right side average of the 10th costovertebral angle was 79.66 and the left side average was 77.86 in women; right side p value was p=0.807 and the left side p value was p=0.465. The right side average of the 11th costovertebral angle was 69.43 and the left side average was 66.77 in men, the right side average of the 11th costovertebral angle was 77.86 and the left side average was 66.80 in women; right side p value was p=0.459 and the left side p value was p=1.000. It was determined that the 10th and 11th costovertebral angle values obtained in the study were not significant in terms of gender determination and when the 12th costovertebral costovertebral angles were examined, the right side average was 60.05 and the left side average was 59.24 in men, the right side average was 56.24 and the left side average was 54.17 in women. It was observed that the 12th costovertebral angles obtained in the study were narrower in women and the data obtained were found to be statistically significant, right side p value was p=0.047 and left side was p=0.006. In conclusion, in the performed discriminant analysis, it was seen that 76.7% of men, 73.3% of women and 75% of the total gender can be estimated from the costovertebral angles of the last three ribs.