İntravenöz hidrasyonun tam kan parametereleri ve vital bulgular üzerine etkisi
The effect of intravenous hydration on complete blood count parameters and vital signs
  1. Tez No: 661686
  2. Yazar: EMRE GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNSUR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Acil serviste akut hemoraji şüphesi olan bütün hastalarda stabilizasyon amaçlı uyguladığımız ilk tedavi intravenöz sıvı tedavisidir. Hemoraji miktarını tespit etmekte klinikte en sık kullanılan parametreler ise hemoglobin, hematokrit ve vital bulguların takibidir. Çalışmamızda; normal sağlıklı bireylerde intravenöz hidrasyon sonrası oluşabilecek vital bulgu değişikliği ve hemodilüsyona bağlı meydana gelecek hemoglobin ve hematokrit düşüş miktarını tespit etmeyi amaçladık. Böylece normal sağlıklı bireylerde elde edeceğimiz sonuçların akut kan kaybı ön tanısıyla izlediğimiz hastaların takiplerinde bize yol gösterici olacağını umut etmekteyiz. 1-31 Aralık 2012 tarihleri arası Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine akut kan kaybı veya hipovolemi düşündürebilecek bir şikâyet dışında gelen 18 yaş üstü 100 hasta değerlendirmeye alındı. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara primer doktorunun önerdiği ilaç tedavileri 1000 ml serum fizyolojik içinde verildi. Hastalara serum fizyolojik verilmeden önce ve verildikten sonra tam kan sayımı parametreleri ve vital bulgular değerlendirildi. Hastaların verileri SPSS 19. versiyonunda analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In emergency department, all patients with suspected acute hemorrhage receive intravenous fluid therapy as first-line treatment for stabilization. The most common parameters used in clinic settings to detect the amount of hemorrhage are hemoglobin, hematocrit, and follow-up of vital signs. In this study, our goal was to determine the amount of change in vital signs, hemoglobin and hematocrit due hemodilution which may be caused by intravenous hydration in healthy subjects. Thus, we hope that our results obtained from normal healthy individuals will guide us in the follow up of patients diagnosed with acute blood loss. 100 patients over the age of 18 that presented to Keçioren Training and Research Hospital emergency department, between 1 to 31 December 2012 were included in the study. Patients who have complaints suggestive of acute blood loss or hypovolemia were not included.Patients who agreed to participate in the study were given 1000 ml normal saline. Other drug treatment proposed by the primary physician who examined the patient were given in the same 1000 ml normal saline. Vital signs and complete blood count parameters were evaluated before and after saline infusion. The data obtained from the patients were analyzed using SPSS version 19.