Dienogest tedavisinin endometrioma kist boyutu ve hasta semptomları üzerindeki etkisi
- Tez No: 661695
- Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Endometriozis, uterus dışında endometrial dokunun bulunmasını ifade eden, etyolojisinde immünolojik, genetik ve hormonal mekanizmaların bulunduğu, reprodüktif çağdaki kadınların % 10'unu etkileyen ve dismenore, disparoni, diskezi, kronik pelvik ağrıyı içeren ağrı semptomları ve infertiliteye neden olabilen kronik bir hastalıktır. Çalışmamızda progestin türevi olan dienogestin endometriomalıhastalarda kist volümü, yaşam kalitesi ve hasta semptomları üzerindeki etkisini üç boyutlu ultrasonografi, SF-36 (Short Form 36) yaşam kalitesi ölçeği ve VAS (Visual Analog Scale) ile değerlendirmesi planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma Kasım 2020 – Şubat 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya endometrioma tanısı konularak medikal tedavi planlanan 39 hasta dahil edildi. Bir hastanın tedavi sürecinde endometrioma boyutunun ve kronik pelvik ağrı şikayetinin artması nedeniyle operasyon yapıldı. Çalışmaya 38 hasta ile devam edildi. Çalışmaya reprodüktif/premenapozal dönem yaş aralığında (18-45 yaş) bulunan, endometrioma boyutu 5 santimetrenin altında olan ve unilateral endometrioması olan hastalar dahil edildi. Hastalar ultrasonografi (USG) ile değerlendirildi, endometrium kalınlığı ve endometrioma boyutu ölçüldü ve hangi tarafta olduğu kayıt edildi. Sonrasında hastaların dismonere, disparoni ve kronik pelvik ağrı şikâyetleri sorgulandı ve vizüel analog skala (VAS) ile ağrı düzeyleri değerlendirildi. Hastaların yaşam kalitelerini ölçmek için yüzyüze görüşme yöntemi ile SF-36 anket ölçeği uygulandı. Hastalara oral dionegest 2 mg/gün dozunda başlandı. Hastalar tedavinin üçüncü ayında tekrar değerlendirildi. USG ile kist boyutu ve endometrium kalınlığı ölçüldü. VAS ile ağrı düzeyleri tekrar değerlendirildi. SF-36 ölçeği tekrarlanarak yaşam kaliteleri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 36,00±6,65 idi. Tedavi öncesi endometrium volümü ortalama 26,65±19,71 iken tedavinin üçüncü ayında ortalama 17,43±11,15'e geriledi. Tedavi sonrası endometrium kalınlığı tedavi öncesine göre anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,014). Tedavi sonrasında endometrium volümünde % 31 oranında azalma olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Endometriosis, defined as the presence of endometrial tissue outside the uterin cavity, is a chronic disease that can cause dysmenorrhea, dyspareunia, dyschezia, chronic pelvic pain and infertility. It affects 10% of women in reproductive age, and its etiology involves immunological, genetic and hormonal mechanisms. In this study, we aimed to show the possible effects of dienogest—a progestin derivative—on the cyst volume, on the quality of life, and on the symptoms of the patients with endometrioma, using 3-dimensional ultrasonography (USG), SF-36 (Shory Form 36) and VAS (Visual Analog Scale), respectively. Material and Method: This prospective observational study was conducted in University of Health Sciences Ankara Etlik Zubeyde Hanim Gynecology Training and Research Hospital between November 2020 and February 2021. 39 patients who had been diagnosed with endometrioma and, consequently, planned to be treated medically were included in this study. One patients needed to operated because of worsening chronic pelvic pain and increased volume of endometrioma in her follow-up. Therefore, the study was continued with 38 patients. Patients in the reproductive / premenopausal age (18-45 years) with an endometrioma size of less than 5 centimeters and unilateral endometrioma were included in the study. The thickness of endometrium, the size of endometrioma and its location were evaluated with USG. Patients were interrogated regarding the symptoms of dysmenorrhea, dyspareunia, dyskinesia, chronic pelvic pain and evaluated with 100 mm VAS. SF-36 scale was applied in a face-to-face meeting to interpret the patients' quality of life. Dionegest 2 mg/day p.o. was initiated. Patients were re-evalutated in third month of the treatment. Cyst size and endometrial thickness were re-measured with USG. VAS and SF-36 scales were re-applied, as well. Results: The mean age of the patients was 36.00 ± 6.65 years. While the mean endometrial volume was 26.65 ± 19.71 before the treatment, it decreased to 17.43 ± 11.15 in the third month of the treatment. After the treatment period, endometrial thickness was significantly lower than before (p = 0.014).