Majör abdominal kanser cerrahilerinde inhalasyon anestezisi ve total intravenöz anestezinin sistemik inflamatuar immün indekse etkisi
The effect of inhalation anesthesia and total intravenous anesthesia on systemic inflammatory immune index in major abdominal cancer surgeries
- Tez No: 661696
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÜNVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: İnflamasyon, kanser progresyonunda önemli rol oynamaktadır. Anestezik ajanlar da bağışıklık kontrolü ve inflamatuar yanıtta da değişikliklere neden olmaktadır. Sistemik inflamasyonu gösteren sistemik inflamatuar immün indeks (SII) ((PxN)/L) değeri, solid tümörlerde prognozu belirlemede etkindir. Farklı anestezi yöntemlerinin immün sistem etkileri üzerine çeşitli çalışmalar ve görüşler vardır. Bu çalışmada majör abdominal kanser cerrahilerinde inhalasyon anestezisi ve total intravenöz anestezinin SII değerine etkisini araştırdık. Gereç Yöntem : Çalışma prospektif gözlemsel olarak, Mart – Eylül 2020 tarihleri arasında majör abdominal kanser cerrahisi yapılan toplam 90 hasta üzerinde gerçekleştirildi, 84 hasta değerlendirmeye alındı. Hastalar uygulanan genel anestezi şekline göre inhalasyon anestezisi ve total intravenöz anestezi (TIVA) olarak 2 ayrı grupta değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, kanser türü, yapılan cerrahi tipi, ASA sınıflaması, preoperatif kemoterapi alımı, preoperatif hemogram tetkiki, postoperatif 2. ve 24. saatte rutin alınan hemogram tetkikleri, intraoperatif ve postoperatif kan transfüzyonu, cerrahi süresi kaydedildi. Platelet, nötrofil, lenfosit ve SII değerleri kayıt altına alındı. Bulgular : İki grup arasında demografik verilerde fark yoktu. Her iki anestezi yönteminde postoperatif SII değerleri yüksek bulundu (p0.05;p
Özet (Çeviri)
Background and Aim : Inflammation, plays a major role in cancer progression. Anesthetic agents changes in immune control and inflammatory response. Systemic Inflammatory Immune Index (SII= (platelet x neutrophil)/lymphocyte)) value, which indicates systemic inflammation, is effective in showing prognosis in solid tumors. The effects of different anesthesia methods on the immune system are variable. In this study, we investigated the effect of inhalation anesthesia and total intravenous anesthesia on the SII value in major abdominal cancer surgeries. Methods: The study was planned prospectively, observationally, on a total of 90 patients who underwent major abdominal cancer surgery between March and Semptember 2020. 84 patients were evaluated. The patients were seperated in two groups as inhalation anesthesia and total intravenous anesthesia (TIVA). The demographic data of the patients, type of cancer, type of surgery performed, ASA classification, preoperative chemotherapy intake, preoperative hemogram, postoperative 2nd and 24th hour hemogram, intraoperative and postoperative blood transfusion, and duration of surgery were recorded. Platelet, neutrophil, lymphocyte and SII values were saved. Results: There were no difference in demographic data between two groups.