Kolorektal kanserli hastaların postoperatif erken dönem komplikasyonlarında clavien-dindo ve common terminology criteria for adverse events sınıflamalarının karşılaştırılması
A comparison of clavien-dindo and common terminology criteria for adverse events classifications in postoperative early complications of patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 661697
  2. Yazar: VEYSEL CEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KUTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç Kolorektal kanser tanısı ile opere edilen hastalarda Clavien-Dindo ve CTCAE (Common Terminology Criteria for Adverse Events) komplikasyon sınıflamaları kullanılarak, erken dönem komplikasyon oranları ve komplikasyon oluşmasındaki risk faktörleri, hastanede kalış süreleri ve maliyet-etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve metod SBÜ Ankara Onkoloji SUAM Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Kliniği'nde, Mart 2019 ve Haziran 2020 tarihleri arasında kolorektal kanser tanısıyla operasyona alınan, erken dönem komplikasyon gelişen 222 hasta prospektif gözlemsel olarak çalışmaya dahil edildi. Kolorektal kanser tanısıyla operasyon uygulanan hastalarda iyileşme süreci içerisinde taburcu edilemeyip, klinik takiplerinde erken dönem komplikasyon gelişen hastalar incelemeye alındı. Kolorektal malignite nüksü ile opere edilen hastalar, 18 yaşından küçük hastalar, benign hasta grubu, intraoperatif değerlendirmede inoperabl kabul edilen hastalar ve gebeler çalışma grubuna alınmadı. Postoperatif erken dönemde gelişen komplikasyonlar, Clavien-Dindo ve CTCAE sınıflamalarına göre derecelendirildi. Hastaların demografik verilerinin, ameliyat tekniğinin, tümör yerleşiminin, neoadjuvan kemoradyoterapi öyküsünün, peroperatif transfüzyon öyküsünün, operasyonun aciliyeti, ek organ rezeksiyonunun, yandaş hastalıkların, patolojik evre ve ameliyat süresinin komplikasyon üzerine etkisi karşılaştırıldı. Bulgular Clavien-Dindo sınıflanmasına göre I. derecede 161 (%72.5) hasta, II.derecede 13 (%5.9) hasta, IIIA derecede 14 (%6.3) hasta, IIIB derecede 20 (%9) hasta, IVA derecede 11 (%4.9) hasta ve V. derecede 3 (%1.4) hasta mevcuttu. IVB olarak derecelendirilen grupta hasta yoktu. CTCAE sınıflamasına göre II. derecede 162 (%73) hasta, III. derece 36 (%16.2) hasta, IV. derece 21 (%9.5) hasta ve V. derece 3 (%1.4) hasta raporlandı. I. derecede hasta yoktu. Clavien-Dindo ve CTCAE sınıflamaların komplikasyon dereceleri ile hastanede yatış süresi ve paket ücret değerleri arasındaki ilişkisi değerlendirildi ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Clavien-Dindo sınıflamasına göre erkek cinsiyet, açık cerrahi teknik ve diabetes mellitusun komplikasyon gelişiminde risk faktörleri olduğu bulundu. CTCAE sınıflamasına göre karaciğer rezeksiyonu ve açık cerrahi teknik komplikasyon gelişiminde risk faktörüdür. Sonuç Postoperatif komplikasyonları derecelendirirken iki sınıflama sistemi klinik semptomların şiddetini benzer şekilde derecelendirdi. Clavien-Dindo ve CTCAE sınıflama sistemlerine göre açık cerrahi girişim komplikasyon gelişmesinde risk faktörü olarak bulundu; operasyon sırasında karaciğer rezeksiyonu, erkek cinsiyet ve diabetes mellitusun komplikasyonları artırdığı tespit edildi. Komplikasyon oluşumundaki riskleri belirlemede iki sınıflama sisteminin bir arada kullanılmasıyla daha fazla veri elde edilebileceği için, iki sistemin bir arada kullanımının yararlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim By using Clavien-Dindo and CTCAE (Common Terminology Criteria for Adverse Events) classifications, it was aimed to compare early complication rates and risk factors for complications, length of hospital stay and cost-effectiveness in patients operated with a diagnosis of colorectal cancer. Material and methods In the Department of General Surgery and Surgical Oncology of the SBU Ankara Oncology SUAM, between March 2019 and June 2020 , 222 patients with early complications who were operated with the diagnosis of colorectal cancer were included in the study prospectively Patients who were operated with a diagnosis of colorectal cancer who could not be discharged during the recovery period and developed early complications in their clinical follow-up were included in the study. Patients undergoing surgery with recurrence of colorectal malignancy, patients younger than 18 years, benign patient group, patients considered inoperable in intraoperative evaluation, and pregnant women were not included in the study group. Postoperative early complications were graded according to Clavien-Dindo and CTCAE classifications. The effects of demographic data, surgical technique, tumor location, neoadjuvant chemoradiotherapy history, peroperative transfusion history, operation urgency, additional organ resection, concomitant diseases, pathological stage and operation time on the complication were compared. Results According to Clavien Dindo classification, 161 (72.5%) patients in grade I, 13 (5.9%) patients in grade II, 14 (6.3%)patients in grade IIIA, 20 (9%) patients in grade IIIB, 11 (4.9%) patients in grade IVA and 3 ( 1.4%) patients in grade V were present. There were no patients in the group graded as IVB. According to the CTCAE classification, 162 (%73) patients in grade II, 36(%16.2) patients in grade III, 21(%9.5) patients in grade IV and 3(%1.4) patients in grade V were reported. There were no grade I patient were reported. The relationship between the complication degrees of Clavien-Dindo and CTCAE classifications and length of hospital stay and total health costs were evaluated and found statistically significant. Male gender, open surgical technique and diabetes mellitus were found to be risk factors in the development of complications according to Clavien-Dindo classification. In the CTCAE classification, liver resection and open surgical technique are risk factors for the development of complications Conclusion When grading postoperative complications, the two classification systems similarly graded the severity of clinical symptoms. Open surgery was found to be a risk factor in the development of complications according to Clavien-Dindo and CTCAE classification systems. During the operation, liver resection, male gender and diabetes mellitus were found to increase complications It was concluded that using two classification systems together in determining the risks in the occurrence of complications may be useful as more data will be obtained.