Şanlıurfa ili merkez ilçe tarım işletmelerinde koyunculuğun ekonomik analizi üzerine bir araştırma
The economical analysis of sheep - breeding in agricultural administrations in the central district of Şanlıurfa province
- Tez No: 68826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ KARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
-n- ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİ MERKEZ İLÇE TARIM İŞLETMELERİNDE KOYUNCULUĞUN EKONOMİK ANALİZİ Bekir KAYA Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı 1997, Page : 39 Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Projesi ( GAP ) içinde yer alan Şanlıurfa İli Merkez İlçesine bağlı köylerde bulunan Koyunculuk yapan işletmelerin ekonomik analizi yapılmıştır. Araştırmanın materyalini araştırma alanındaki işletmeler ile yapılan anketler oluşturmaktadır. Bunun yanında konu ile ilgili daha önce yapılmış olan araştırmalar incelenmiş ve çeşitli istatistiki verilerden yararlanılmıştır. İlde faaliyet gösteren tarım ile ilgili çeşitli kuruluşlardan ve yayınlarından yararlanılmıştır. Araştırma alanındaki işletmeler büyüklük gruplarına göre sınıflara ayrılmış ve bu sınıflar sermaye, üretim, masraflar, rantabilite ve tarımsal gelir gibi çeşitli ekonomik kriterlere göre karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler işletme grupları ve işletmeler ortalaması şeklinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırmada; koyunculuk faaliyeti yapan işletmelerde sürü içindeki koyun sayısının az olması ve buna bağlı olarak işgücünün etkin kullanılmaması, Bölgede yüksek verimli ırkların üretilmemesinden kaynaklanan verim düşüklüğü, Eğitim seviyesinin düşüklüğü ve buna bağlı olarak verim düşüklüğü gibi problemler tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Koyunculuk, Ekonomik Analiz, Tarım İşletmeleri.
Özet (Çeviri)
- Ill - ABSRACT Master Thesis Bekir KAYA Harran University Graduate School Of Natural And Applied Sciences, Department Of Agricultural Economics 1997, Page : 39 In this work, the economical analysis of sheep - breeding was carried out in agricultural administrations in villages bound to the central district of Şanlıurfa province which placed in South - East Anatolian Project ( GAP ) The general material of the research was based upon the date obtained from administrations nuthe research area by a questionnaire. Also, the previous studies have been investigated and various statistical date were used. Various association and institutions related to the agriculture in the province were also used to get benefit. Administrations in the research area were classified according to their largency and there categories were compared in accordance with various economical criterions suchas capital, production, expenses and agricultural income. The date obtained were assessed as the average of administrative groups and administations. I n this researech, problems such as misusing the working power effective related to the drop of the number of sheeps in herd in sheep - breeding administrations, the little yield arising from the lack of producing weigh yielding styles in the region, dropping yield related to the education level have been determined and proposals were presented. Key Words : Sheep - Breeding, Economical Analysis, Agricultural Administratins.