The effect of lateral transshipment policies for multi-objective optimization and simulation models in supply chain networks
Yanal aktarma politikalarının tedarik zinciri ağları için çok amaçlı en iyileme ve benzetim modellerine etkisi
- Tez No: 661734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM MULLAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tedarik zinciri sistemleri, özellikle rekabetçi pazarlarda, müşteri taleplerini zamanında karşılamada önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde, artan karbon emisyonu hassasiyeti nedeniyle bu sistemlerin karbon emisyonlarını da dikkate alması gerekmektedir. Bu nedenle, bu tezde, tedarik zincirinin esnekliğini attırmak için kademeler arasında ürün aktarımını sağlayan yanal aktarma dağıtım stratejisine olanak sağlayan ve karbon emisyonunu dikkate alan çok amaçlı tamsayı karışık doğrusal programlama ve benzetim modelleri geliştirilmiştir. Ayrıca, karbon emisyonunu azaltmaya yönelik daha fazla seçenek sunmak için bu modellerde elektrikli araç seçenekleri de dikkate alınmıştır. Bu modellerin sonuçlarına göre, yanal aktarma seçeneğinin, tedarik zincirinin verimliliğini arttırabileceği gözlemlenmiştir. Ancak, karbon emisyonunun öneminin daha baskın olduğu durumlarda, bu seçeneğin kullanımının azaldığı fark edilmiştir. Bu nedenle, yanal aktarma seçenekleri toplam maliyet açısından hala faydalı bir seçenektir, ancak karbon emisyonu daha önemli hale gelirken kullanımı azalmaktadır. Ayrıca, elektrikli araçların beklenildiği gibi toplam karbon emisyonu ve toplam maliyet üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Dolayısıyla elektrikli araçlar tedarik zinciri sisteminde yanal aktarmaya uyumlu olacak şekilde kullanılabilirse önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Supply chain systems play a crucial role to meet customer demands on time, especially in competitive markets. Nowadays, these systems have to consider the environment as much as economical perspectives because of the increase in carbon emission awareness and possible future regulations. Therefore, in this thesis, we developed a multi-objective mixed-integer programming and simulation models while allowing lateral transshipment distribution strategy which provides product transportation within the echelons. Also, electric vehicles are considered in these models to give more opportunities to reduce carbon emissions. As a result of these models' computational studies, it has been observed that lateral transshipment could increase the efficiency of the supply chain. However, it has been noticed that when carbon emission is more superior to the total cost, less lateral transshipment occurs. Therefore, we can conclude that even though lateral transshipment provides efficiency in the total cost, it is less favorable when carbon emission is more important. Moreover, it has been observed that electric vehicles have a positive effect on total carbon emission and total cost as expected. Hence, electric vehicles can play a crucial role in the supply chain system if they can be integrated more in line with lateral transshipment policies.