Hava soğutmalı soğutma grubu seçiminin bulanık TODIM çok kriterli karar verme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of air-cooled chiller selection by using fuzzy TODIM multi-criteria decision making method
  1. Tez No: 661746
  2. Yazar: SELDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Otel, hastane, AVM gibi mahallerdeki enerji tüketimi hem maliyet açısından hem de çevreye verdiği CO2 salınımı sebebiyle hassasiyet gösterilmesi gereken bir konu olup, enerji tüketiminin en fazla olduğu ekipmanlardan biri de iklimlendirme elemanlarıdır. Bu elemanların başında soğutma grupları gelmektedir. Soğutma ekipmanlarının diğer cihazlara göre daha yüksek enerji tüketiminin olmasının yanı sıra ekipmanların boyutların da büyük olması nedeniyle yerleşimleri, bulundukları mekanik odada kapladıkları alan gibi dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Ekipmanın ses seviyesi de aynı zamanda önemli bir faktör olup, çevresel etkileri, karbon ayak izi gibi, diğer unsurlar da seçimde dikkate alınmalıdır. Ses düzeyi, maliyet gibi farklı kriterlerin etkileri açık olup; karbon ayak izi, görsellik gibi diğer kriterlerin seçimdeki algoritmaya nasıl dahil edileceği karar verici tarafından net bir şekilde ortaya konulamayabilir. Çalışma kapsamında teknik, ekonomik, teknolojik ve çevresel gibi ana başlıklar altında toplam 13 değerlendirme kriteri belirlenmiş ve değerlendirme yöntemi olarak TODIM adlı çok kriterli karar verme yöntemi kullanılmıştır. TODIM, beklenti teorisi baz alınan, çok kriterli bir karar verme tekniğidir. Diğer yöntemlerden en önemli farkı karar vermede risk faktörü ile ilgilenmesidir. Ek olarak, belirsiz durumları çözmek için bulanık kümeler bu metodla çözüm için sisteme entegre edilmiştir. Bu sayede daha kapsamlı bir karar verme tekniği kullanılmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda sonuçlar TODIM yöntemi ile değerlendirilmiş olup, elde edilen sonuçlar farklı bakış açılarıyla ele alınmış ve çalışmanın analiz kısmında duyarlılık analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption in areas such as hotels, hospitals and shopping malls is a problem that should be sensitive due to the cost and CO2 emission damages the environment, and one of the equipment with the highest energy consumption is air conditioning elements. Cooling groups, chillers, come first among these elements. Cooling equipment has higher energy consumption than other devices, and due to the footprint of the equipment, there is a need for more attention in their layout. The sound level of the equipment is an important factor too, and the environmental impacts of the equipment, such as the carbon footprint, should also be considered. The effects of these criterias, such as sound level and cost, are obvious, but how the other criteria, such as carbon footprint, are included in the selection algorithm may not be clearly demonstrated by the decision maker. Within the includings of the study, a total of 13 evaluation criteria were determined under the main headings such as technical, economic, technological and environmental and multi-criteria decision making method named TODIM was used as the evaluation method. TODIM is based on the theory of expectation and the most important difference from other methods is that it deals with the risk factor in decision making. In addition, fuzzy sets are integrated into the system to solve ambiguous and uncertain situations. In this way, a more comprehensive decision making technique was used. In line with the analyzes, the results were evaluated by the TODIM method and sensitivity analysis was used in this study.