Akut koroner sendromlu hastalarda serum 25hidroksi vitamin d düzeyi ve erken dönemmortalite üzerine etkisi
Serum 25 hydroxy vitamin d levels and effect ofearly mortality in patients with acutecoronary syndrome
- Tez No: 661748
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN TÜKEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş : Kardiyovasküler tıptaki büyük ilerlemelere karşın, akut koroner sendromlar tüm dünyada mortalite ve morbiditenin ana sebebidir. Risk faktörlerinin belirlenip iyi bir risk değerlendirmesi, hızlı ve doğru tanıyı takip eden uygun tedavi ile klinik sonuçlarda iyileşme sağlanabilir. Akut koroner sendomda risk değerlendirilmesi yapabilmek için biyokimyasal risk belirteçleri kullanılabilir. Yapılan son çalışmalarda; D vitamininin antiinflamatuar ve immünmodülatör özellikleri nedeniyle, düşük D vitamini seviyeleri hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıkların artmış riskiyle ilişkilendirilmektedir. Amaç: Çalışmamızda akut koroner sendromlu hastalardaki serum D vitamini düzeyinin tespiti ve serum vitamin D düzeyinin akut koroner sendromlu hastalardaki erken dönem mortaliteye etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2011-Şubat 2012 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde akut koroner sendrom tanısı ile yatırılan 18 yaş üstü 65 vaka (37 erkek, 28 kadın) ve kontrol grubu olarak 40 kişi (20 erkek, 20 kadın) çalışmaya dahil edildi. Hastaların hastaneye yatışlarının ilk 24 saatinde serum 25 hidroksi D vitamini düzeyi bakılması için kan örneği alındı. Ayrıca sağlam popülasyondan da kontrol grubu olarak kan örnekleri alındı. Hastalardan ve kontrol grubundan alınan kan örnekleri uygun koşullarda alınıp, tetkik için transfere uygun şekilde laboratuvara gönderildi. Elde edilen test sonuçları yaş ve cinsiyete göre VI karşılaştırıldı. Akut koroner sendromlu hastalardaki serum D vitamini düzeyi ve D vitamini düzeyininin erken dönem mortalite üzerine etkisi değerlendirildi. Elde edilen bulguların niceliksel verilerinin analizinde bağımsız örneklem t-test kullanıldı. Niteliksel verilerin analizinde ki-kare test kullanıldı. Etki düzeyi, ROC eğrisi ve lojistik regresyon ile araştırıldı. Bulgular: Akut koroner sendromlu grupta hastaların D vitamin seviyeleri (14,63±10,94), kontrol grubundan (26,38±11,72) anlamlı olarak daha düşük saptandı (p=0,000
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute coronary syndrome is the main cause of morbidity and mortality in all over the world despite the great advances in cardiovascular medicine. Evaluating risk factors, rapidly treatment and accurate diagnosis in patients with acute coronary syndrome may provide improvement. In order to do risk assessment in acute coronary syndromes, biochemical risk markers can be used. Recent studies show low vitamin D level is associated with increased risk of hypertension and cardiovascular diseases. It is thought to be due to anti-inflammatory and immunomodulatory properties of vitamin D. Purpose: In our study, we aimed to investigate determination of serum vitamin D levels in patients with acute coronary syndrome and the effect of serum vitamin D levels of early mortality in patients with acute coronary syndrome. Material and Method: 65 patients (37 male, 28 female) and 40 people (20 male, 20 female) as the control group aged over 18, who were hospitalized between October 2011 and February 2012 to the Cardiac Intensive Care Unit of Okmeydani Training Research Hospital with the diagnosis of acut coronary syndrome were enrolled in the study. Blood sample was taken to examine the level of serum 25 hydroxy vitamin D within the first 24 hours of the hospitalization. In addition, blood samples were taken in the control group. After the blood samples were stored and analyzed in proper conditions, they sent to the laboratory. The test results were compared according to VIII age and gender. The relationship of the serum vitamin D level in the patients with acut coronary syndrome and the effect of serum vitamin D levels of early mortality in the patients was analyzed. We used the Independent Samples t-test for the quantitative evaluation of data. We used Chi-square test for the qualitative evaluation of the data. Impact level were studied with the ROC curve and logistic regression test. Results: Vitamin D levels were significantly lower in the case group (14,63±10,94) than the control group (26,38±11,72) (p=0,000