Acil serviste akut apandisit tanısında apendiküler doplerin yeri ve patolojik evreleme başarısı
The role of appendicular doppler in the diagnosis of acute appendicitis in the emergency department and the success of pathological staging
- Tez No: 661750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNSUR ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Akut apandisit acil servislerde karşılaşılan en sık akut batın nedenidir. Akut apandisitli hastaya hızlı ve doğru tanı koymak acil hekimi için önemlidir. Çalışmamızın amacı akut apandisit nedeniyle opere edilen hastalarda, apendiküler doplerin akut apandisit tanısını ve histopatolojik evrelendirmeki yaralığını değerlendirmektir. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde Ekim 2012 ile Nisan 2013 tarihleri arasında akut apandisit tanısı konularak, apendektomi yapılan hastalar çalışmaya dâhil edildi. Çalışma prospektif olup, lokal etik kurul onayı alınmıştır. Hastaların; demografik bilgileri, semptomları, fizik muayene bulguları, vücut kitle indeksi, vital bulguları, alvarado skorlama sistemi , laboratuar ve görüntüleme yöntemleri kaydedildi. Ayrıca batın ultrasonografisi ve tomografisinin dopler ile kıyaslanması, alvarado skorlama sisteminin güvenirliliği ve vital bulgularla demografik verilerin etkinliği de araştırıldı. Alvarado skorlama sistemi açısından hastalar iki gruba ayrıldı. Orta ve yüksek olasılıklı apandisit şüphesi olan hastalar histopatolojik olarak kıyaslandı. Ancak iki grup arasında anlamlı fark saptamadı.(p>0.05). Tüm hastalara rutin olarak apendiküler dopler, ultrasonografi ve kontrastlı tomografi çekildi.
Özet (Çeviri)
Acute appendicitis is the most common cause of acute abdomen encountered in emergency departments. It is important for the emergency physician to diagnose patients with acute appendicitis quickly and accurately. The aim of our study is to evaluate the diagnosis and histopathological staging of appendicular dopes with acute appendicitis in patients operated on for acute appendicitis. Patients who were diagnosed with acute appendicitis and underwent appendectomy in the Emergency Medicine Clinic of Keçiören Training and Research Hospital between October 2012 and April 2013 were included in the study. The study was prospective and the approval of the local ethics committee was obtained. Patients; demographic information, symptoms, physical examination findings, body mass index, vital signs, alvarado scoring system, laboratory and imaging methods were recorded. In addition, the comparison of abdominal ultrasonography and tomography with doppler, the reliability of the alvarado scoring system, and the effectiveness of demographic data with vital signs were also investigated. The patients were divided into two groups in terms of the Alvarado scoring system. Patients with medium and high probability suspicion of appendicitis were compared histopathologically. However, there was no significant difference between the two groups (p> 0.05). Appendicular doppler, ultrasonography and contrast-enhanced tomography were performed routinely in all patients.