Rezin infiltrasyon tekniği ile bir dental adeziv sistemin dentin tübüllerine penetrasyon etkinliğinin in vitro karşılaştırılması
In vitro comparison study of dentinal tubule penetration efficiency of resin infiltration system and a dental adhesive system
- Tez No: 661777
- Danışmanlar: PROF. GÜLTEKİN MEHMET EMİN TÜRKÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, dentin hassasiyeti tedavisinde kullanılmakta olan bir dental adeziv sistem ile rezin infiltrasyon sisteminin, iki farklı yüzey işlemi ile dentin tübül penetrasyon etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya çekilmiş gömülü 3. molar dişlerden elde edilen 42 dentin örneği dahil edildi. Bu örneklerden 2 tanesi yüzey uygulamalarının SEM ile incelenmesinde kullanıldı. Kalan örnekler rastgele 2 ana ve 2 alt grup olmak üzere 4 gruba ayrıldı (n=10). Grup 1a'da (Fosforik asit+Adeziv) %37'lik fosforik asit 15 saniye uygulandı, Adper Single Bond 2 (3M, Almanya) üretici talimatlarına göre uygulandı. Grup 1b'de (EDTA+Adeziv) %17'lik EDTA 1 dakika süreyle dentin yüzeyine uygulanıp ardından Adper Single Bond 2 uygulandı. Grup 2a'da (Fosforik asit+ICON) yüzey işlemi olarak %37'lik fosforik asit 15 saniye uygulanıp, ICON rezin infiltrasyon (DMG, Almanya) uygulandı. Grup 2b'de (EDTA+ICON) %17'lik EDTA'nın 1 dakika uygulanmasının ardından ICON uygulandı. Distile su içerisinde, 37°C'de 24 saat etüvde bekletilen örnekler SEM ile incelendi. Her örnekten x700 büyütmede alınan fotoğraflardaki rezin penetrasyon yoğunluğu iki kör araştırmacı tarafından skorlandı. Her örnek için rezin penetrasyon derinliği ölçümü yapıldı. Penetrasyon yoğunluğunun istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi, penetrasyon derinliği değerlerinin istatistiksel analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testi kullanıldı. ICON uygulanan gruplarda, Adper Single Bond 2 uygulanan gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yoğun ve derin penetrasyon gözlendi (p=0,000).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess and compare the dentin tubule penetration effectiveness of a dental adhesive and a resin infiltration system –which had been using for treatment of dentin hypersensitivity- used with two different surface treatments. Dentin specimens were obtained from 42 impacted 3rd molars, 2 of these specimens were used to detect the effects of surface treatments. Remaining dentin specimens were randomly divided into 2 main and 2 subgroups. In Group 1a (Phosphoric acid+Adhesive), dentin surfaces were treated with 37% phosphoric acid for 15 seconds, Adper Single Bond 2 (3M, Germany) was applied according to the manufacturer's instructions. In Group 1b (EDTA+Adhesive), dentin surfaces were treated with 17% EDTA for 1 minute, Adper Single Bond 2 was applied according to the manufacturer's instructions. In Group 2a (Phosphoric Acid+ICON) dentin surfaces were treated with 37% phosphoric acid for 15 seconds, ICON (DMG, Germany) was applied according to the manufacturer's instructions. In Group 2b (EDTA+ICON), dentin surfaces were treated with 17% EDTA for 1 minute, ICON was applied according to the manufacturer's instructions. The specimens were incubated at 37°C for 24 hours and assessed with a scanning electron microscope (SEM). Resin penetration intensity was scored by two blind researchers on the photographs taken at X700 magnification. Resin penetration depth was measured for each specimen. For statistical analysis, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were performed for resin penetration intensity scores, One Way Analysis of Variance (ANOVA) and Tukey HSD tests were used for resin penetration depth data. ICON had shown significantly more resin penetration intensity and more resin penetration depth than Adper Single Bond 2 (p=0.000). There were statistically significant differences between the penetration intensity of all groups (p 0.05). Phosphoric acid treatment groups had shown significantly more penetration intensity than EDTA treated groups (p=0.001). ANOVA showed that there were statistically significant differences between the penetration depths of groups (p=0.000). Deeper resin penetrations were observed in phosphoric acid-treated groups but there were no statistically significant differences with the EDTA treated groups (p=0.028). According to the results of this study, it can be concluded that 15 seconds of 37% phosphoric acid treatment is better than 1 minute 17% EDTA treatment for removal of smear layer and for opening the dentinal tubules. Also, it can be concluded that tubular penetration effectiveness of the ICON resin infiltration system is better than Adper Single Bond 2 adhesive system.