Şanlıurfa ili tarım alanlarında kullanılan trifluralin etki maddeli herbisitlerin topraktaki degradasyonunun biyometri şişeleri ve nükleer teknikler kullanılrak araştırılması
  1. Tez No: 66180
  2. Yazar: GÖKSEL SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. YAŞAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA ILI TARIM ALANLARINDA KULLANILAN TRİFLURALIN ETKİ MADDELİ HERBİSİTLERİN TOPRAKTAKİ DEGRADASYONUNUN BİYOMETRİ ŞİŞELERİ VE NÜKLEER TEKNİKLER KULLANILARAK ARAŞTIRILMASI Göksel SEZEN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1997, Sayfa:59 Çalışmada Harran Ovasında killi üç toprak serisinde 14C-trifluralinin biyometri şişeleri kullanılarak mikrobiyal degradasyonu ile toplam, ekstrakte edilebilir ve bağlı kalıntıları araştırılmıştır. Uygulamadan 350. gün sonunda başlangıçta uygulanan aktiviteye göre toplam, süperkritik akışkan (SFE) ile ekstrakte edilebilir ve ekstrakte edilemeyen bağlı kalıntıları yüzdeleri sırasıyla; Gürgelen toprak serisi için %60,36, %31,67 ve %29,30; Harran toprak serisi için %51,75, %19,95 ve %28,50; İkizce toprak serisi için %45,35, %19,18 ve %22,78 olarak bulunmuştur. Uygulamadan 441. gün sonunda başlangıçta uygulanan aktiviteye göre mikrobiyal degradasyon yüzdeleri; Harran, Gürgelen ve İkizce toprak serilerinde sırasıyla %6,5, %5,37 ve %3,44 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak Harran Ovası topraklarında trifluralinin mikrobiyal degradasyonunun çok yavaş gerçekleştiği, zamanla topraklara kuvvetli bir şekilde bağlanarak biriktiği ve yanlanma ömrünün çok uzun olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: 14C-trifluralin kalıntısı, Harran Ovası topraklan, Mikrobiyal degradasyon, Pestisit kalıntısı, Süperkritik akışkan (SFE) ile ekstraksiyon,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Theis THE INVESTIGATION OF THE DEGRADATION OF 14C-TRIFLURALIN USED IN SODLS WHERE THE AGRICULTURAL ACTIVITIES DONE IN THE REGION OF ŞANLIURFA PROVINCE Göksel SEZEN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Departmend of Biology 1997, Page:59 The study reports the investigation of total, extractable and bound residues with microbiological degradation using the biometer flasks of 14C-trifluralin in three series of soils with clay in Harran Plain. At the end of 350. days, the percentages of the total, extractable and non- extractable bound residues with supercritical fluid have been dedected related to the initial activity and given respectively; Gurgelen 60,36%, 31,67%, 29,30%, Harran 51,75%, 19,95%, 28,50% and İkizce 45,35%, 19,18%, 22,78%. At the end of 441. days, the percentages of the microbiological degradation related to the activity applied of the beginning were dedected as follows; Harran 6,5%, Gürgelen 5,37% and ikizce 3,44%. Concequently, the microbiological degradation of 14C-trifluralin in soils of Harran Plain was observed to proceed slowly and to accumulate with binding to the soil with the time by any means, and to have a long half-live. KEY WORDS: 14C-trifluralin Residues, Soils of Harran Plain, Microbiological Degradation, Pesticide Residues, Supercritical Fluid Extraction. II