Şanlıurfa Bozova İlçesinde bulunan bir paleosol toprağın bazı fiziksel kimyasal ve mineralojik özellikleri
Some physical, chemical and mineralogical characteristics of a paleosol soil in Bozova, Şanlıurfa
- Tez No: 66181
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, Şanlıurfa-Bozova ilçesinde bulunan, bir paleosol toprağın bazı fiziksel, kimyasal ve minralojik özelliklerim araştırmaktadır. Çalışma alanındaki horizonlardan alınan örneklerin çeşitli yöntemlerle analizleri yapılmıştır. Araştırma sonunda, paleosollerin pleyistosen'de çamur akıntıları ve erozyonun etkisiyle oluştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca yine bu toprakların fiziksel, kimyasal ve mineralojik özelliklerinin belirlenmesi çeşitli alanlarda kullanımı için kolaylık sağlayacaktır. Anahtar kelimeler; Paleosol, Pleyistosen, Gömülü toprak,
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to investigate some of physical, chemical and mineralogical characteristics of a Paleosal soil in Bozova, a town of Şanlıurfa. The analysis of the samples taken from the horizons in the study area have been carried out by various methods. At the end of the research, it has been found out that the paleosol soils formed during Pleistocene due to mud flows and the erosion. Furthermore, determination of the physical, chemical and mineralogical properties of these soils would providetheire use in various areas. KEYWORDS: Paleosol, Pleistocene, Buried Soil