Akut ve kronik hastalık durumlarında çocuk ve ebeveynlerinde görülen anksiyetenin karşılaştırılması
Comparison of the anxiety in children and their parents in cases of acute and chronic illnesses
  1. Tez No: 661809
  2. Yazar: SEDA GÜLSEREN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma; akut ve kronik hastalık durumlarında çocuk ve süt çocuğu servisinde yatan çocukların ve ebeveynlerin anksiyete düzeylerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Çalışma toplam 225 çocuk ve 225 ebeveyn katılımıyla yapıldı. Verilerin toplanmasında“Katılımcı Anket Formu”,“Çocuklar İçin Anksiyete Duyarlılığı İndeksi”, ebeveynler için ise yetişkin bireyler için kullanılan“Beck Anksiyete Envanteri”kullanıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarıldı. Veriler; sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile değerlendirildi. Verilerin analizinde, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spermann korelasyon testleri uygulandı. Araştırma sonuçları %95 güven aralığında değerlendirildi ve p0,05). Kız çocuklarının anksiyete düzeyi erkek çocuklarına göre anlamlı derecede daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was performed in a descriptive and cross-sectional manner in order to examine the anxiety levels of children, who are hospitalized in pediatric and infant wards due to cases of acute and chronic diseases, and their parents. The research was conducted with a total of 225 children and 225 parents. In collecting the data,“Participant Questionnaire”and“Anxiety Sensitivity Index For Children”was employed, while“Beck Anxiety Inventory”, which is used for adult individuals, was applied for the parents. The data was transferred to IBM SPSS Statistics 23 software program. The data was evaluated in terms of numbers, percentages, means, and standard deviation. Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman correlation tests were used to analyze the data. The results were evaluated at 95% confidence interval and a p value of 0.05). It was determined that the anxiety levels of girls were significantly higher than boys.