Hemşirelerin multimodal analjeziye ilişkin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
Determination of nurse's knowledge and practices regarding multimodal analgesia
  1. Tez No: 661810
  2. Yazar: ESRA ÇOLPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tanımlayıcı tipteki araştırmanın amacı cerrahi hemşirelerin multimodal analjeziye ilişkin bilgi ve uygulamalarını belirlemektir. Bolu ilinde yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesinin cerrahi kliniklerinde çalışan 150 hemşire çalışma kapsamına alındı. Çalışmanın verileri araştırmacılar tarafından oluşturulan hemşirelerin sosyodemografik özellikleri ile multimodal ağrı uygulamalarını belirleyen 'Kişisel Veri Formu“ ile hemşirelerin ağrı, analjezik ajan ve multimodal ağrıya yönelik bilgilerini değerlendiren ”Bilgi Formu" ile toplandı. Veriler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Varyans analizi, Ki-Kare ve Fisher's Exact testleri kullanılarak analiz edildi. Çalışmada hemşirelerin %75'inin multimodal analjeziyi duymadıkları, duyan hemşirelerin çoğunluğunun medya ve internetten bilgi edindikleri ve %75'inin ise multimodal analjeziye yönelik eğitim almak istedikleri belirlendi. Hemşirelerin ağrı, analjezik ajanlar ve multimodal analjeziye verdikleri doğru puan ortalamaları sırasıyla 68,86±15,46, 52,93±22,90 ve 46,19±27,11 olarak bulundu. Hemşirelerin en az doğru yanıt ortalaması multimodal analjeziye yönelikti.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to determine the knowledge and practices of surgical nurses on multimodal analgesia. 150 nurses who work in the clinic of surgery in a training and research hospital in Bolu were involved in the research. The data were collected by using the“Personal Data Form”which determines the sociodemographic characteristics of the nurses and their multimodal pain practices, and the“Information Form”that evaluates the nurses' knowledge about pain, analgesic agent and multimodal pain. The data were analyzed using Mann Whitney U, Kruskal Wallis Variance analysis, Chi-Square and Fisher's Exacttests. In the study, it was determined that %75 of the nurses did not hear about multimodal analgesia, most of the nurses who heard it obtainedin formation from the media and the internet, and %75 of them wanted to receive training for multimodal analgesia. The correct scorerates given by the nurses to pain, analgesic agents and multimodal analgesia were 68.86 ± 15.46, 52.93 ±22.90 and 46.19 ± 27.11, respectively. The least correct response of the nurses was multimodal analgesia.