Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatanhastaların ebeveynlerininakut stres bozukluğu, depresyon veposttravmatik stres bozukluğuaçısından değerlendirilmesi
In the pediatric intensive care unitparents of patientsacute stress disorder, depression andposttraumatic stress disorderevaluation in terms of
- Tez No: 869780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÜLGEN TEKEREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÇYBÜ'de yatan hasta çocukların ebeveynleri akut stres bozukluğu, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu açısından risk altındadır. Bu çalışmada ÇYBÜ ebeveynleri ile sağlıklı çocukların ebeveynlerini karşılaştırarak risk durumunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Aynı zamanda saptanan psikolojik morbiditelerin gelişiminde rol oynayabilecek durumları belirlemek için ebeveyn ve hasta verileri ile olan ilişkileri incelenmiştir. Çalışma 01 Ekim 2022 ile 01 Ekim 2023 tarihleri arasında ÇYBÜ'ye kabul edilen ve ayaktan rutin kontrol için polikliniğe başvuran 1 ay-18 yaş aralığındaki çocukların ebeveynleri ile gerçekleştirildi. Çalışma grubunda
Özet (Çeviri)
The parents of children hospitalized at PICU are at risk for acute stress disorder, depression, and post-traumatic stress disorder. This study aims to compare the parents of PICU patients with those of healthy children to assess the risk status. Additionally, the relationships between parental and patient data were examined to identify factors that may contribute to the development of psychological morbidities. The study was conducted with the parents of children aged 1 month to 18 years who were admitted to PICU between October 1, 2022, and October 1, 2023, and those who presented to the outpatient clinic for routine check-ups. Parents of children who stayed