Farklı inkübasyon sürelerinin kalsiyum silikat esaslı perforasyon tamir materyallerinin itme bağlanma dayanımı ve mikrosertliklerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different incubation times on the push-out bond strength and microhardness of calcium silicate-based perforation repair materials
  1. Tez No: 661823
  2. Yazar: EMİNE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE BİLGE AKBULUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mekanik, iatrojenik veya patolojik nedenlerden dolayı diş kökünde oluşan perforasyonlar, endodontik tedavinin başarısızlık riskini artırabilir ve hatta etkilenen dişin çekilmesine neden olabilir. Perforasyon meydana geldiğinde, perforasyon bölgesi çeşitli tamir materyalleriyle kapatılmaktadır. Kalsiyum silikat esaslı materyallerin öncüsü olan mineral trioksit agregat (MTA); kök perforasyonları, kök ucu dolgusu, apeksifikasyon, vital pulpa tedavileri, rezorpsiyon tamiri gibi çok çeşitli klinik prosedürlerde yaygın olarak tercih edilmektedir. Biodentine, dentin benzeri mekanik özelliklere sahip yeni bir kalsiyum silikat esaslı materyaldir. Biodentine, MTA ile benzer kullanım alanlarına sahiptir. Yakın zamanda Türkiye menşeili yeni bir kök tamir materyali olan BIOfactor MTA dental marketlere sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı farklı inkübasyon sürelerinin, endodontide kullanılan kalsiyum silikat esaslı perforasyon tamir materyalleri olan MTA-Angelus, Biodentine ve BIOfactor MTA'nın itme bağlanma dayanımı ve mikrosertlikleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışma için 50 adet daimî tek köklü ve tek kanallı diş kullanıldı. Dişlerin koronal kök bölgesinden enine kesitler alınarak 1mm kalınlığında dentin disk örnekleri hazırlandı. Her bir dentin diskinde bir elmas frez yardımıyla 1 mm çapında 3 adet kavite oluşturuldu. Dentin diskleri, uygulanacak perforasyon tamir materyaline göre MTA-Angelus (n=50), Biodentine (n=50), BIOfactor MTA (n=50) olmak üzere 3 deney grubuna ayrıldı. Dentin disklerinde hazırlanan kavitelere tamir materyalleri yerleştirildi. Dentin disklerine yerleştirilen materyaller inkübasyon sürelerine göre 1gün ve 28 gün olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Deney grupları itme bağlanma dayanımı testine tabi tutuldu. Mikrosertlik deneyi için materyaller 6 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde silindirik şekilde hazırlandı. Materyallere Vickers mikrosertlik testi uygulandı. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. İtme testi sonuçlarına göre bir gün sertleşen örneklerde itme bağlanma dayanımı değeri en yüksek Biodentine grubunda bulunurken, en düşük MTA-Angelus grubunda bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
For mechanical, iatrogenic or pathological reasons, root perforations may increase the risk of failure of endodontic treatment and may even cause the extraction of the affected tooth. When a perforation is detected, the perforation site is sealed with various repair materials. The precursor of calcium silicate-based materials-mineral trioxide aggregate (MTA) has been widely preferred in various clinical procedures such as root perforation repair, root end filling, apexification, vital pulp therapies and resorption repair. Biodentine, is a new calcium silicate-based material with dentin-like mechanical properties. Biodentine has similar indications like MTA. Recently, Turkey originated a new root repair material BIOfactor MTA is presented to the market. The aim of this study was to investigate the effect of different incubation periods on the push-out bond strength and microhardness of MTA-Angelus, Biodentine and BIOfactor MTA. Fifty permanent single rooted teeth with single root canal were used for this study. Roots were sectioned transversally and dentin discs in 1mm thickness were obtained. In each dentine slice, 3 cavities with a diameter of 1 mm were created with the using a diamond bur. According to the perforation repair materials, dentin discs were divided into three experimental groups: MTA-Angelus (n = 50), Biodentine (n = 50), BIOfactor MTA (n = 50). Experimental materials were placed into the cavities. According to the incubation period, samples were divided into two subgroups as 1 day and 28 days Then, experimental groups were subjected to push-out bond strength test. Material discs were prepared in 6 mm diameter and 2 mm thickness for microhardness testing. Vickers microhardness test were performed. Data were analyzed statistically.