Akciğer karsinomu hücre hatlarında epidermal büyüme faktörü reseptörü ekspresyonunda P38, jun-n-terminal kinaz, protein kinaz a ve glikojen sentaz kinaz-3β'nın rolü
The role of P38, jun-n-terminal kinase, protein kinase A and glycogen synthase kinase-3β in expression of the epidermal growth factor receptor in lung carcinoma cell lines
- Tez No: 661834
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARAÜZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) özellikle küçük hücreli dışı akciğer karsinomu (KHDAK) hastalarının çoğunda aşırı eksprese edilebilmekte veya aktive edici mutasyonlarla tümör patogenezinde rol almaktadır. Çalışmamızın amacı, KHDAK hücre hattında P38, Jun-N-terminal Kinaz (JNK), Protein Kinaz A (PKA) ve Glikojen Sentaz Kinaz-3β (GSK-3β) inhibitörlerini kullanarak EGFR ekspresyon seviyesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Yöntem: A549, H1299 ve H1650 olarak bilinen akciğer kanseri hücre hatları içinde en yüksek EGFR ekspresyonuna sahip olan hücre hattı belirlenmiş ve bu hücre hattında, ayrı ayrı P38, JNK, PKA ve GSK-3β'nın spesifik inhibitörleri ile muamele sonrası Epidermal Büyüme Faktörü (EGF) indüksiyonu yapılarak ve yapılmadan EGFR ekspresyon seviyelerine bakılmıştır. Elde edilen ekspresyon seviyeleri kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: H1299 hücre hattında, P38, JNK, PKA ve GSK-3β'nın spesifik inhibitörleri ile muamele sonrasında EGF indüksiyonu yapılan ve yapılmayan gruplarda, EGFR ekspresyon seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş saptanmıştır. EGF ile muamele edilen gruplarda, EGF muamelesi yapılmayanlara göre daha yüksek EGFR ekspresyon seviyesi tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamız P38, JNK, PKA ve GSK-3β'nın EGFR'nin hücre içi protein miktarı üzerine etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Ancak sadece ekspresyon seviyesine bakarak bu sonuca ulaşılmamalı, hücre içi EGFR seviyesine etkili mekanizmalar kompleks olarak değerlendirilmelidir. EGFR hedefli tedaviler yanı sıra ilişkili sinyal yolaklarının belirlenerek hedeflenmesi, kanser tedavisinde daha etkili sonuçlar almamıza katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: In most of the non-small cell lung carcinoma (NSCLC) patients, overexpression of epidermal growth factor receptor (EGFR) or activating mutations in EGFR has been playing a critical role in tumor pathogenesis. The aim of this study is to investigate the effects of P38, Jun-N-terminal kinase (JNK), Protein kinase A (PKA), and Glycogen synthase kinase-3β (GSK-3β) on EGFR expression level in an NSCLC cell line. Method: First of all, the cell line which has the highest EGFR expression level was detected among the lung carcinoma cell lines known as A549, H1299, and H1650. And then the rest of the experiments has been done in this cell line. After treatment of this cell line with specific inhibitors for P38, JNK, PKA, and GSK-3β, each group evaluated for EGFR expression level by treating with epidermal growth factor (EGF) or without EGF induction. The expression levels obtained from inhibitor groups were compared with control groups. Results: In the H1299 cell line, after treatment with specific inhibitors of P38, JNK, PKA, and GSK-3β, a statistically significant decrease in EGFR expression levels was found in groups with and without EGF induction. A higher level of EGFR expression was detected in groups treated with EGF than in those without EGF treatment. Conclusion: Our study suggests that P38, JNK, PKA, and GSK-3β may have effects on the intracellular protein level of EGFR. However, this conclusion should not be reached only by evaluating the expression level, the mechanisms affecting the intracellular EGFR level should be considered in a complex manner. In addition to EGFR-targeted therapies, identifying and targeting related signaling pathways will contribute to more effective results in cancer treatment.