Kuvvet ve sürat antrenmanlarının taekwondocularda çabukluk ve çeviklik üzerine etkisi
The effects of strength and speed training on quickness and agility of taekwondo players
- Tez No: 661849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı Taekwondocularda kuvvet ve sürat antrenmanlarının çabukluk ve çeviklik üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Selçuklu Belediyesi Taekwondo sporcusu 8-19 yaş aralığında toplam 55 sporcu katıldı. Araştırmaya katılan Taekwondocular rastgele yöntemle kontrol (n=25) ve deney (n=30) grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubunun yaş ortalaması 14,20±2,61 yıl, vücut ağırlığı ortalaması 44,72±12,13 kg ve boy ortalaması 154,28±13,71 cm; deney grubunun yaş ortalaması 14,47±2,37 yıl, vücut ağırlığı ortalaması 48,17±15,19 kg ve boy ortalaması 154,67±15,03 cm olarak tespit edildi. Deney ve kontrol grubu diye iki grup haline getirilen sporculara ilk testler yapıldıktan sonra deney grubuna Taekwondo antrenmanları dışında kuvvet ve sürat antrenmanları uygulanmıştır. Deney grubuna, antrenman süresi 8 hafta, haftada 2 gün branşa özgü antrenman 2 gün özel istasyon çalışmaları uygulatılmıştır. Kontrol grubu ise sadece Taekwondo antrenmanlarına devam etmiştir. Gruplara ait ön ve son test değerleri arasında farkın olup olmadığını değerlendirmek için Paired Samples t Testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar değerlendirmek için ise Independent Samples t Testi kullanıldı. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 olarak alındı.
Özet (Çeviri)
The Effects of Strength and Speed Training on Quickness and Agility of Taekwondo Players The aim of this study is to examine the effects of strength and speed training on quickness and agility in Taekwondo players. Selçuklu Municipality Taekwondo athlete 55 athletes between the ages of 8-19 participated in the study. Taekwondo players participating in the study were randomly divided into 2 groups as control (n=25) and experiment (n=30) groups. The mean age of the control group was 14.20±2.61 years, the average body weight was 44.72±12.13 kg and the average height was 154.28±13.71 cm; The average age of the experimental group was 14.47 ± 2.37 years, the average body weight was 48.17±15.19 kg and the average height was 154.67±15.03 cm. After the first tests were done to the athletes who were divided into two groups as experiment and control groups, strength and speed trainings were applied to the experimental group except Taekwondo training. Training period for the experimental group was 8 weeks, 2 days a week for the branch-specific training and 2 days of special station exercises. The control group continued only Taekwondo training. Paired Samples t Test was used to evaluate whether there was a difference between the pre and post test values of the groups. Independent Samples t Test was used to evaluate comparisons between groups. In this study, the error level was taken as 0.05.