Pliometrik antrenmanların tekvandocularda denge ve dikey sıçrama üzerine etkisi
The effect of pliometric training on balance and vertical jumping in taekwondo
- Tez No: 661848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı; taekwondo sporcularına uygulanan 8 haftalık pliometrik antrenmanların dikey sıçrama ve denge üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın örneklem grubunu Yalova ilinde Yalova Taekwondo Spor Kulübü'nde taekwondo antrenmanlarına devam eden 30 taekwondo sporcusu oluşturmaktadır. Gönüllülük esası göz önünde bulundurularak 15 er kişilik iki grup oluşturulmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 17,30±2,61 yıl, vücut ağırlığı ortalaması 56,00±10,60 kg ve boy ortalaması 163,56±9,84 cm olarak tespit edildi. Çalışmanın deney ve kontrol gruplarına dikey sıçrama mesafesini ölçmek için dikey sıçrama testi, denge ölçümü için Yıldız Denge Testi (Star Excursion Balance Test) uygulanmıştır. Kontrol grubuyla aynı antrenman programına dahil olan deney grubundaki sporculara kontrol grubundan ayrı olarak uygulanılacak 8 haftalık pliometrik antrenman programı haftada 2 gün olacak şekilde planlandı. Çalışma programı başlamadan önce deney ve kontrol gruplarına çalışma hakkında bilgi verildi. 8 haftalık çalışma programının ilk gününde deney ve kontrol gruplarına ön test uygulandı. Ön testte sporculara dikey sıçrama için iki hak verilmiş olup, en iyi değer kabul edildi. Yıldız Denge Testi için üç hak verildi, elde ettikleri en iyi derece ön test olarak kabul edildi. 8 haftalık pliometrik çalışma programı sonunda deney ve kontrol grubu sporcuların son test değerleri alındı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 23.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normallik dağılımına bakılıp normal dağıldığı görülmüştür. Verilerin analizinde, Grupların kendi içinde karşılatırmasında Samples Paired-T Test, gruplar arası karşılaştırmada ise Indepedendent Samples T-Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 8-week plyometric training on vertical jump and balance applied to taekwondo athletes. The sample group of the study consists of 30 taekwondo athletes who proceed their taekwondo training in Yalova Taekwondo Sports Club in Yalova.Two groups of 15 people were framed based on volunteering.The average age of the participants was 17.30 ± 2.61 years, the average body weight was 56.00 ± 10.60 kg and the average height was 163.56 ± 9.84 cm. Vertical jump test was applied to the experimental and control groups of the study to measure the vertical jump distance, and regarding the balance measurement the Star Excursion Balance Test was applied. The 8-week pliometric training program to be applied to the athletes in the experimental group who are included in the same training program as the control group was planned to be 2 days a week. Before the examination program began, experimental and control groups were informed about the study. A pre-test was applied to the experimental and control groups on the first day of the 8-week study program. In the pretest, athletes were given two rights for vertical jump and the best value was accepted.Three points were awarded for the Star Balance Test, the best grade they achieved was considered a pre-test.At the end of the 8-week pliometric study program, the final test values of the experimental and control group athletes were obtained. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 23.0 program was used for statistical analysis.It was seen that the obtained data was distributed normally by looking at the normality distribution. The Samples Paired-T Test and Independent Samples T-Test was used to analyze the data.