Sistemik ve lokal askorbik asit kullanımınıntravmatik kulak zarı perforasyonu ve miringosklerozüzerine etkisi
The impact of topical and systemic enoxaparin sodium use on traumatic tympanic membrane perforation and myringosclerosis
  1. Tez No: 661908
  2. Yazar: AKİF GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Timpanik membran (TM) perforasyonu klinik olarak sık görülen bir durumdur. Tahmini insidansı %1'in altında olmasına rağmen gerçek insidansın daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ayrıca parasentez ve ventilasyon tüpü uygulamaları çocukluk yaş grubunda uygulanan en sık cerrahi girişimlerden biridir ve medikal tedavinin yetersiz olduğu efüzyonlu otitis media olgularında kullanılmaktadır. Uygulanan bu cerrahi prosedürün erken ve geç dönem çeşitli komplikasyonları mevcuttur. En sık karşılaşılan uzun dönem komplikasyon sklerotik plak oluşumudur. Sklerotik plak oluşumu timpanik membranın ve orta kulağın bağ dokusunu etkileyen dejeneratif bir patolojidir. Timpanik membran lamina propria tabakasındaki hyalinizasyon ve kollajen lif artışı ile karakterizedir. Ayrıca bu oluşum üzerine kalsiyum ve fosfor birikimi kristalizasyona ve skleroza neden olur. Enfeksiyon, travma, parasentez, ventilasyon tüpü uygulamaları, tuba östaki patolojileri, kalıtsal patolojiler ve kolesteatom sebepler arasında sayılmaktadır. Parasentez sonrası oluşan hiperoksik durumun ve oluşan serbest oksijen radikallerinin (SOR) skleroz gelişimi üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Timpanik membranda zedelenmeye neden olan travma yada parasentez sonrası skleroz oluşumunu önlemeye yönelik çeşitli antioksidan maddeler denenmiş ve oluşan serbest oksijen radikallerinin kantitatif ölçümü yapılarak skleroz gelişiminin azaldığı gösterilmiştir. Askorbik asit güçlü bir redüktan ajan ve antioksidandır. Yaptığımız çalışmada ise miringotomi uygulanan sıçanların çıkarılan kulak zarlarının histopatolojik incelemesi yapılarak, topikal ve sistemik askorbik asit kullanımının skleroz gelişimi üzerine etkisinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmaya ağırlıkları 350-400 gr arasında değişen 24 adet Winstar Albino cinsi erkek ratlar alındı. Bilateral timpanik membranlarının arka alt kadranına pik ile miringotomi yapılan ratlar üç gruba ayrıldı. İlk gruba tanımlanan standartlarda yapılan miringotomi sonrası herhangi bir tedavi uygulanmadı ve kontrol grubu olarak belirlendi. İkinci gruptaki ratlara miringotomiden hemen sonra 10 mg askorbik asit emdirilmiş gelfoam perforasyon üzerine gelecek şekilde yerleştirildi. Günlük tek doz şeklinde 14 41 kez topikal 10 mg askorbik asid dış kulak yollarına damlatıldı ve topikal grup olarak belirlendi. Üçüncü gruba ise miringotomiden hemen sonra ve takip edilen 14 gün boyunca günlük tek doz 50 mg/kg askorbik asit intraperitoneal yolla uygulandı ve sistemik grup olarak belirlendi. Çalısmanın 15. gününde hayvanlar dekapite edildi. Dekapitasyon sonrası ratların bullaları çıkarıldı. Çıkarılmış olan bullalar açıldıktan sonra timpanik membranlar direkt görüş altına alındı. Mikroskopik görüş altında diseke edilen timpanik membranlar kendilerini çevreleyen kemik anulus ve 1-2 mm dış kulak yolu ile birlikte çıkarıldı. Her iki kulaktan hazırlanan spesmenler histopatolojik inceleme için ayrıldı. Hematoksilen-Eozin (H&E) ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. Çıkarılan patolojik spesmenler timpanik membrandaki enflamasyon, total zar kalınlığı, miringosklerotik plak yaygınlığı, lamina propria tabakasındaki ödem ve neovaskülarizasyon açısından değerlendirildi. Timpanik membran ortalama kalınlık değerleri gruplar arasında Kruskal- Wallis Test, diğer parametrelerde gruplar arasındaki farklılığı test etmek için Ki-Kare Exact Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Tympanic membrane (TM) perforation is a common clinical condition. Although the estimated incidence is less than 1% , it is known that the actual incidence is higher. Paracentesis and ventilation tube applications are the one of the most common surgical procedures in the pediatric age group. They are used in patients with otitis media with effusion when medical treatment is insufficient. This surgical procedure may have a variety of early and late complications. The most common long-term complication is sclerotic plaque formation. Sclerotic plaque formation is a degenerative pathology that affects the connective tissue of the tympanic membrane and middle ear. It is characterized by the increase of collagen fibers and hyalinization of lamina propria layer of tympanic membrane . In addition, deposition of calcium and phosphorus to this formation leads to crystallization and sclerosis. Infection, trauma, paracentesis, ventilation tube applications, eustachian tubal pathology, genetic diseases and cholesteatoma are considered some the reasons of myringosclerosis and tympanosclerosis. Hyperoxic situation and reactive oxygen species (ROS) formed after paracentesis is known to affect the development of sclerosis. Various antioxidant substances are tested to prevent the formation of sclerosis after tympanic membrane injury by trauma or paracentesis. It is shown by making quantitative measurement of reactive oxygen species that antioxidant substances can reduce the development of sclerosis. Ascorbic acid is a strong reductant and antioxidant agent. In our study, histopathological examination of the tympanic membranes were extracted from rats treated with myringotomy and we aimed to compare the effect of using ascorbic acid topicaly and systemicaly. 24 Winstar Albino male rats whose weights ranging from 350 to 400 g were in the study. They are divided into three groups. We applied myringotomy to their bilateral tympanic membranes in the back of lower quadrant. First group that did not take any treatment after myringotomy is defined as control group. In secound group, gelfoam impregnated with 10 mg ascorbic acid were placed to perforation immediately after miringotomi. 10 43 mg ascorbic acid was dropped to the external auditory pathways as a single dose daily and continued 14 days to second group. The third group was determined as systemic group. They were applied daily single dose of 50 mg / kg of ascorbic acid by intraperitoneal pathway immediately after miringotomi and continued 14 days. The animals were decapitated on 15th day of the study. Bullae of rats were removed after decapitation. After opening of removed bullae, tympanic membranes were taken to under direct vision. The tympanic membranes were dissected under microscopic vision were removed with the surrounding bone annulus and with 1-2 mm of the outer ear canal. Specimens of both ears were prepared for histopathological examination. They were examined under a light microscope after staining with hematoxylin and eosin (H & E). Inflammation, the total thickness of the membrane, amount of miringosklerotic plaque, edema of the layer lamina propria and neovascularization were evaluated in pathological specimens obtained from the tympanic membrane. We used The Kruskal-Wallis test for difference in average thickness of the tympanic membrane between groups and Chi-square test for other parameters.