Tam Kat Deri Defektlerinin İyileşmesinde Prolin Aminoasidinin Lokal ve Sistemik Etkilerinin Karşılaştırılması
The Effects of Local and Systemic Administration of Proline on Wound Healing in Rats
  1. Tez No: 666444
  2. Yazar: HÜSNÜ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK SAFA TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Vücutta en fazla miktarda bulunan protein olan kollajenin yapısında bulunan temel aminoasitler prolin ve hidroksiprolindir (1). Prolin ve hidroksiprolin, vücuttaki proteinlerin yaklaşık %30' unu, kollajende bulunan amino asitlerin 1/3' ünü oluşturur. Kollajende bulunan prolinin hidroksilasyonu kollajenin helikal yapısının stabilitesini belirler (2). Aminoasitlerin yara iyileşmesini kolaylaştırmasındaki rolleriyle ilgili çok çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda prolin aminoasidinin yara iyileşmesini hızlandırdığı ve topikal olarak kullanımın oral kullanıma göre daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir (3). Protein enerji malnutrisyonu olan hastalarda ise prolin ve hidroksiprolin miktarının azaldığı ve yara iyileşmesinin geciktiği gözlenmiştir (4- 6). Prolin ve hidroksiprolin aminoasitleri, kollajenin yapısındaki temel proteinlerdir. Kollajen sentez aşamasında prolin, peptit zincirine bağlandıktan sonra alfa ketogluterat ve moleküler oksijeni ko-substrat, divalan demir ve askorbik asidi ise ko-faktör olarak kullanan prolin hidrokdsilaz enziminin katelize ettiği bir reaksiyonla hidroksiproline çevrilir. Prolin, travma ve yanık gibi durumlar haricinde vücut için esansiyel değildir (7). Hücre, doku ve türe özgü olarak; arjinin, glutamin, glutamat ve ornitinden, prolin sentezlenebilir (8). Prolin, hidroksiprolin sentezi ve yara iyileşmesinde ki önemli görevlerinin yanı sıra, gen ekspresyonu ve hücre farklılaşmasının düzenlenmesi, hücre beslenmesi ve büyüme faktörlerinin sinyalizasyonu, poliamin glutamat ve protein sentezi, arjinin sentezi (anne sütü ile beslenen yenidoğanlarda özellikle önemlidir) ve oksidanların vücuttan atılması gibi önemli görevleri vardır (9). Prolin aminoasidinin yara iyileşmesi üzerine olumlu etkilerinin bilinmesine rağmen lokal ve sistemik olarak kullanımın birbirine üstünlüğü üzerine yapılmış olan bir çalışma bulunmamaktadır. Biz çalışmamızda prolin aminoasidinin, lokal ve sistemik olarak kullanımının yara iyileşmesi üzerine etkilerini inceledik.
Özet (Çeviri)
Wound healing consists of a sequence of complex molecular and cellular events.Collagen is composed mainly of proline and hydroxyproline. Proline and hydroxyproline constitute 1/3 of the amino acids in collagen, which makes up approximately 30% of the proteins within the body.The hydroxylation of proline found in collagen determines the stability of the triple helical structure of collagen.In this study,we examined the effects of local and systemic administration of proline on wound healing. 24 female Sprague-Dawley rats were used in the study and divided into three groups.Group 1:The defect created in the backs of the subjects was left to secondary healing. Group 2:200 μl proline per day was administered topically for 30 days on the defect in the backs of the subjects. Group 3:200 μl per day was administered intraperitoneally for 30 days on the defect in the backs of the subjects. On day 21, there was a statistically significant difference between the groups in terms ofthe mean re-epithelialization score.On days 7 and 14, there was a statistically significant difference between the groups in terms of the mean granulation score.On days 7, 14, and 21, there was a statistically significant difference between the groups in terms of the mean collagen accumulation score.On day 30,there was a statistically significant difference between Groups 1 and 3 in terms of the mean E-mode score on mechanical tensile test. Our study confirmed that proline has positive effects on wound healing.However, it revealed that systemic administration of proline is more effective than local administration of proline.