İkinci ve üçüncü trimester gebelerde serum dekorin düzeylerindeki değişimin PPROM erken tanısındaki yeri
The importance of change in serum decorin levels in early diagnosis of PPROM in second and third trimester pregnancies
  1. Tez No: 661936
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜRAY BİÇER
  3. Danışmanlar: UZMAN SIDIKA SİBEL GÜLOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: İkinci ve üçüncü trimester gebelerde bakılan serum dekorin düzeylerindeki değişim ile bu haftalardaki gebelerde oluşabilecek PPROM arasında ilişki olup olmadığının araştırılması. YÖNTEM: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından onaylandıktan sonra çalışmaya alınan tüm olgulara çalışmaya dahil olmayı kabul ettiklerine dair bilgilendirilmiş gönüllü olur formları imzalatıldı. Ardından Haziran 2019 ve Ekim 2020 tarihleri arasında hastanemize poliklinik veya acil servisten su gelişi şikayeti ile başvurup PPROM tanısı konulan 35 hasta ve herhangi bir obsterik problemi olmayan 35 hasta çalışmamıza dahil dahil edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate whether there is a relationship between the change in serum decorin levels in second and third trimester pregnant women and PPROM that may occur in pregnant women in these weeks. MATERIAL AND METHODS: After this study was approved by the Clinical Research Ethics Committee of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee all subjects included in the study signed informed consent forms that they agreed to participate in the study. Then, between June 2019 and October 2020, 35 patients who were diagnosed with PPROM from the outpatient clinic or emergency department with the complaint of sudden gush of fluid and 35 patients without any obstetric problem were included in our study.