Elaboration, application et évaluation de séquences didactiques pour l'apprentissage en ligne du FLE avec le logiciel Adobe Captivate
Adobe Captivate yazılımı ile Fransızca yabancı dil öğretiminde e-ögrenme araçlarının geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi / Development, implementation and evaluation of e-learning materials for FFL with Adobe Captivate software
  1. Tez No: 661943
  2. Yazar: SERCAN ALABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞTÜRK, DOÇ. DR. ADEM UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Gelişen teknoloji hayatın her alanını olduğu gibi eğitim-öğretim sürecini de önemli ölçüde etkilemiştir. Günümüz toplumunda neredeyse her bireyin sahip olduğu akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar bilgiye erişimi kolaylaştırmış, klasik öğretim yöntemlerinin yanı sıra teknoloji destekli ya da teknoloji merkezli eğitim-öğretim etkinliklerinin de sürecin bir parçası olması gerekliliğini doğurmuştur. E-öğrenme araçları, teknolojinin eğitim-öğretim sürecine dahil edildiği önemli araçlardır. Özellikle 2020 yılının başından beri dünya genelinde yaşanan COVID-19 pandemisi e-öğrenme materyallerinin önemini daha çok ortaya koymuştur. Bu dönemde gerek ilk ve orta dereceli kurumlar gerekse üniversitelerde uzaktan eğitim sürecine geçilmiş, bu süreçte e-öğrenme yazılımları ve platformları en önemli yardımcılar haline gelmiştir. Yukarıda verilen bilgiler ışığında gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı dünya genelinde en çok kullanılan e-öğrenme yazılımlarından biri olan Adobe Captivate'in Fransızca öğretimi sürecinde kullanılmak üzere geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesidir. Yapılan çalışma deneysel modelde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 53 Fransızca hazırlık sınıfı öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi kullanılmıştır. Yapılan öntest-son test uygulamaları sonucunda elde edilen veriler Adobe Captivate kullanımının öğrencilerin genel dilbilgisini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca Adobe Captivate kullanımının öğrencilerin dilbilgisi, sözcük bilgisi, dinleme ve okuma becerilerini olumlu yönde etkilediği de araştırmanın bulguları arasındadır. Elde edilen bu bulgular e-öğrenme materyallerinin öğrencilerin dil öğrenme süreçlerine olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Bu durum, e-öğrenme araçlarının geleneksel öğrenme yöntemlerine ek olarak öğrenme sürecinin bir parçası haline getirilmesinin önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Developing technology has significantly affected the education and training process as it is in all areas of life. In today's society, smart phones, tablets and computers which almost every individual owns have facilitated access to information, and besides classical teaching methods, technology-supported or technology-based education activities have also become a part of the process. E-learning tools are important tools by which technology is included in the education and training process. Especially during the COVID-19 pandemic which has been experienced around the world since the beginning of 2020 has revealed the importance of e-learning materials more. During this period, both primary and secondary school institutions and universities started the distance education process, and e-learning software and platforms became the most important assistants in this process. The aim of this study, carried out in the light of the information given above, is to develop, apply and evaluate Adobe Captivate, one of the most used e-learning software worldwide, for use in the French teaching process. The study was carried out in an experimental model. The universe of the study consisted of 53 French preparatory class students. The achievement test developed by the researcher was used as the data collection tool of the research. The data obtained as a result of the pre-test and post-test applications showed that the use of Adobe Captivate positively affected the general language competency of the students. It is also among the findings of the study that the use of Adobe Captivate positively affects students' grammar, vocabulary, listening and reading skills. These findings show that e-learning materials have a positive effect on students' language learning processes. This situation has revealed the importance of making e-learning tools a part of the learning process in addition to classical learning methods. Le développement de la technologie a considérablement affecté le processus d'éducation et de formation, comme c'est le cas dans tous les domaines de la vie. Dans la société d'aujourd'hui, les smartphones, les tablettes et les ordinateurs que presque tout le monde possède ont facilité l'accès à l'information, et en plus des méthodes d'enseignement classiques, des activités éducatives basées sur la technologie ou font également partie du processus. Les outils d'apprentissage en ligne sont des outils importants par lesquels la technologie est incluse dans le processus d'éducation et de formation. Surtout pendant la pandémie COVID-19 qui a été vécue dans le monde entier depuis le début de 2020 a révélé davantage l'importance du matériel d'apprentissage en ligne. Au cours de cette période, les établissements d'enseignement primaire et secondaire et les universités ont lancé le processus d'enseignement à distance, et les logiciels et les plates-formes d'apprentissage en ligne sont devenus les assistants les plus importants de ce processus. L'objectif de cette étude, réalisée à la lumière des informations données ci-dessus, est de développer, d'appliquer et d'évaluer les matériaux pour le FLE avec Adobe Captivate, l'un des logiciels d'apprentissage en ligne les plus utilisés au monde, à utiliser dans le processus d'enseignement du français. L'étude a été réalisée dans un modèle expérimental. Son univers était composé de 53 étudiants de la classe préparatoire française. Le test de réussite développé par le chercheur a été utilisé comme outil de collecte de données de la recherche. Les données obtenues à la suite des applications de pré-test et de post-test ont montré que l'utilisation d'Adobe Captivate avait un impact positif sur la compétence linguistique générale des étudiants. L'utilisation d'Adobe Captivate a également un effet positif sur la grammaire, le vocabulaire, la compréhension orale et écrite des étudiants. Ces résultats montrent que les matériels d'apprentissage en ligne ont un effet positif sur les processus d'apprentissage des langues. Cette situation a révélé l'importance d'intégrer les outils d'apprentissage en ligne dans le processus d'apprentissage en plus des méthodes d'apprentissage classiques.