Sosyo-kültürel belediyecilik: İstanbul'daki millet kıraathaneleri örneği
Socio-cultural municipalism: The case of public reading houses in Istanbul
- Tez No: 661949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye'de ilk kez 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde gündeme gelen ve yerel yönetimlerin sosyo-kültürel hizmet olarak sundukları Millet Kıraathanelerinin sayıları her geçen gün artmaktadır. Aynı şekilde son yıllarda özel sektörde de kitap kafe, kafe gibi sosyalleşme ve ders çalışmaya uygun mekânlarda da artış gözlenmektedir. Bu tip mekânların özellikle üniversitelere yakın bölgelerde yoğunlaşması, genç nüfusun bu ortamlara yoğun talebi olduğunun bir göstergesi olmasının yanı sıra, artan öğrenci sayısı ile ortaya çıkan bir ihtiyaca da dikkat çekmektedir. Bu mekânlar genellikle öğrenciler tarafından araştırma yapmak amacıyla kullanımı yanında, ders çalışma ve sosyalleşme ortamları olarak da değerlendirilmektedir. Fakat, Millet Kıraathanelerinin sosyo-kültürel etkileri nelerdir? Millet Kıraathanelerine özellikle gençlerin yoğun talebinin nedenleri nedir? Bu Mekânların açılmasına neden gerek duyuldu? Bu sorulara cevap aramasının yansıra bu tez çalışması, yerel yönetimlerin sosyal belediyecilik faaliyetleri altında sunduğu ve sosyo-kültürel hizmetler kapsamında yer alan Millet Kıraathanelerine yönelik halkın algısını ve memnuniyetini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede Millet Kıraathanelerinde verilen hizmetlerin içeriği ve şekli, bunların toplumun beklentilerini ne düzeyde karşıladığı, halkın bu konuda belediyelerden ne gibi isteklerinin olduğu ve hizmetten duyduğu memnuniyet incelenmiştir. Ayrıca 2019 yılı sonunda Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılmaya başlayan COVID-19 koronavirüs salgınının bu mekânlar üzerindeki etkilerini içeren bir bölüm de araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmada kültürel, ekonomik ve sosyal zenginliği ile farklı karakteristikteki bütün özellikleri bünyesinde barındıran ve Türkiye'nin en büyük metropolü olan İstanbul'da yerel yönetimler tarafından kurulmuş olan Millet Kıraathaneleri incelenmiş ve Millet Kıraathanelerin kuruluşunda bir öncü olarak görünen Zeytinburnu Belediyesine bağlı Millet Kıraathanelerinde anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
National reading houses have been established first after the presidential elections in 2018 as socio-cultural services of local-administrations. Since then, their number is increasing constantly. Likewise, the number of studying and socialization places such as book cafes or cafes in the private sector increase, too. These kinds of places concentrate in the environment of universities which reflects the interest of young people in such places. Young people prefer these places for reading and studying as well as for socialization. Consequently, local administrations establish or increase these kinds of places in order to fulfill the needs of the citizens and students in particular. National reading houses are important samples of places that have such a function. What are the socio-cultural impacts of national reading houses? What are the reasons for the students' heavy demand on national reading houses? What was the reason for opening these places? Besides answering these questions, this thesis aimed to understand the citizens' perceptions and satisfaction of the national reading houses that the local administrations offer within their social municipality approach. Therefore, the services given in the national reading houses, to which extend the municipalities fulfill the expectation of people, the wishes of the citizens and their satisfaction of these services were examined. Additionally, a section on the impacts of the COVID-19 corona virus pandemic by 2019 on these places was included. The study was conducted in Turkey's biggest metropole Istanbul that contains a variety of cultural, economic, and social characteristics by means of a questionnaire applied at the national reading houses established by Zeytinburnu Municipality, which is considered as the initiator in terms of establishing national reading houses.