Biçimsel tipoloji açısından Karkamış Baraj Gölü alanı yontmataş endüstrisi
In terms of morphological typology Carchemish Dam Lake area chipped stone industry
  1. Tez No: 661990
  2. Yazar: BURCU CEMRE BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma“Ilısu ve Karkamış Baraj Gölleri Altında Kalacak Arkeolojik ve Kültür Varlıklarını Kurtarma Projesi”kapsamında, Karkamış Baraj Gölü Alanı'nda 1998-1999-2000 yılları arasında 3 dönem boyunca gerçekleştirilen yüzey araştırmaları sonucunda ele geçen yontmataş endüstrinin tipolojik olarak incelenmesi ve tanımlanmasıyla meydana getirilmiştir. Alt ve Orta Paleolitik döneme tarihlenebileceği düşünülen 2632 adet yontmataş alet üzerinde analiz çalışmaları yaparak tipleri belirlenmiştir. Analiz yapılırken yontmataş buluntu topluluğu endüstri öğelerine ayrılarak ayrı gruplar halinde çalışılmıştır. Bu grupları; çekirdekler, iki yüzeyli aletler, aletler, kazmalar-kıyıcılar-nacaklar ve teknolojik parçalar oluşturmaktadır. Tip listesi oluşturulurken Bordes'un tip listesi referans alınarak bölgedeki yontmataş endüstriye uygun yeni bir liste oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was created by typologically examining and defining the chipped stone industry found in the Carcamesh Dam Lake Area as part of the“Rescue of Archaeological and Cultural Heritage Under the Ilısu and Carcamesh Dam Lakes Archaeological and Cultural Heritage Recovery Project”for 3 periods between 1998-1999-2000. The types were determined by making analysis studies on 2632 chipped stone tools that are thought to be dated to the Lower and Middle Paleolithic period. While analyzing, chipped stone collections were separated into industry elements and worked in separate groups. These groups; cores, bifacials, tools, picks-choppers-cleavers and technological pieces. While creating the type list, a new list suitable for chipped stone industry in the region was created by referring to the type list of Bordes.