Muhibbî Dîvânında yer alan çift tahrir örnekleri ve özgün eser çalışması
Double tahrir examples of the Muhibbî Dîvân illuminations and original works of art inspired from Muhibbî Divanı
- Tez No: 989084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TOKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Bu araştırmada, İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'na bağlı Nadir Eserler Kütüphanesi'nde yer alan 5467 envanter numaralı Muhibbî Dîvânı'nın tezhiplerinde kullanılan çift tahrir tekniği, biçimsel, renk ve motif özellikleri açısından incelenmiştir. Araştırmanın amacı, Muhibbî Dîvânı tezhiplerinde çift tahrir tekniğinin uygulanış biçimlerini analiz etmek ve bu teknik aracılığıyla dönemin sanat anlayışını ortaya koymaktır. Araştırmada, eserin zahriye, serlevha, koltuk, tığ ve halkârî bezemeleri dijital çözümleme yöntemiyle analiz edilmiştir. Sayfa analizleri, yüksek çözünürlüklü taramalar ve birebir çizim yöntemiyle yapılmıştır. Çalışmanın yöntemi, görsel analiz temelli nitel bir araştırma yaklaşımıdır. Bezemeler, biçimsel özelliklerinin yanı sıra renk, kompozisyon, motif tipolojisi ve teknik yönleriyle değerlendirilmiştir. Eser bilgi formu yöntemiyle belgelenmiş; çift tahrir bezemeli sayfalar listelenerek kategorize edilmiş böylece tipoloji belirlenmiştir. Bu belirtiler sonucunda, Muhibbî Dîvânı tezhiplerinde çift tahrir tekniğinin farklı kompozisyon düzenlerinde uygulandığı tespit edilmiştir. Bu düzenlemeler; servi formlu kompozisyonlar, tüy servi formunda oluşturulan kompozisyonlar, topraktan biter izlenimi veren kompozisyonlar, cedvele dayalı kompozisyonlar,“S”, ters“S”ve helezon hatlı simetrik kompozisyonlar, başlığa dayalı kompozisyonlar, tığ formunda düzenlenen bezemeler, haşiye tezhipleri ile merkezden çevreye doğru kurgulanan kompozisyonlar şeklinde sınıflandırılmıştır.Bu bağlamda, çift tahrir tekniğinde kullanılan motif tipolojileri birebir çizimleri yapılmış ve katalog halinde tez içinde yer almıştır. Elde edilen bulgular, XVI. yüzyıl Osmanlı tezhip sanatının üslûp özellikleri ile benzer döneme ait farklı yazma eserlerdeki süsleme anlayışıyla karşılaştırılmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında, Muhibbî Dîvânı'ndan esinlenilerek üç özgün tezhip eseri hazırlanmıştır. Bu uygulamalar hem klasik üslubun çizgisel zarafetini hem de çift tahrir tekniğinin modern yorumlara aktarılabilirliğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma ile çift tahrir tekniğinin klasik dönemde kazandığı estetik nitelikler, günümüz sanat anlayışıyla yeniden değerlendirilmiş; böylece geleneksel tezhip sanatının çağdaş yorumuna katkı sağlayacak nitelikte bir kaynak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the double-tahrir technique used in the illuminations of the Muhibbî Dîvânı with inventory number 5467, located in the Rare Books Library of Istanbul University Library and Documentation Department, was examined in terms of form, colour, and motif characteristics. The aim of the study is to analyse the application methods of the double-tahrir technique in the illuminations of Muhibbî's Divan and to reveal the artistic understanding of the period through this technique. In the study, zahriye (title-page), serlevha (heading), koltuk (sub-heading), tığ (gushing line), and halkârî decorations of the work were analysed using the digital analysis method. The page analyses were conducted using high-resolution scans and an identical drawing method. The methodology of the study is based on a qualitative research approach supported by visual analysis. In addition to their formal features, the decorations were evaluated in terms of colour, composition, motif typology, and technical characteristics. The work was documented using the work information form method; pages decorated with the double-tahrir technique were identified, listed, and categorised, and thus a comprehensive typology was established. As a result of the findings, it was determined that the double-tahrir technique was applied in various compositional arrangements in the illuminations of the Muhibbî Dîvânı. These arrangements were classified as cypress-form compositions, feathered cypress compositions, compositions giving the impression of growing from the ground, ruler-based compositions, symmetrical compositions formed with“S”, inverted“S”, and spiral lines, headpiece-based compositions, tığ-form arrangements, marginal (haşiye) illuminations, and compositions structured from the centre towards the periphery. Within this context, the motif typologies rendered using the double-tahrir technique were drawn precisely and presented as a catalogue in the thesis. The findings were compared with the stylistic characteristics of 16th-century Ottoman illumination art and with decorative approaches observed in different manuscript works from the same period. During the implementation phase of the research, three original illuminated works were produced, inspired by the Muhibbî Dîvânı. These applications demonstrate both the linear elegance of the classical style and the adaptability of the double-tahrir technique to contemporary interpretations. In conclusion, this study re-evaluates the aesthetic qualities that the double-tahrir technique acquired during the classical period from a contemporary perspective and provides a valuable resource contributing to the understanding and reinterpretation of traditional illumination art today.