Kurkumin ve naringenin'in bakır nanopartikülleri ile oluşturulmuş karaciğer hasarı üzerine etkilerinin incelenmesi
Study the effects of curcumin and naringenin on liver damage caused by copper nanoparticles
- Tez No: 662010
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDİNÇ YALIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bakır nanopartiküller, kendine oranla daha pahalı metallerin yerine geçen, üretim maliyetlerini azaltmak için ideal ürünlerdir. Bakır nanopartiküllerinin kullanım sıklığındaki artış çevrenin ve insanların bu maddeye olan maruziyetini artması ile sonuçlanmaktadır. Gelecekte bakır nanopartiküllerinin güvenli kullanımını sağlamak için sağlık üzerine etkilerini gösteren verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Curcuma longa L. (Zerdeçal veya turmerik), baharat ve boyar madde olarak kullanılan tropik bir bitkidir. Zerdeçal tüketimi, kanser türlerinin oluşma riskinin azaltmakta ve insanlarda koruyucu biyolojik etkilere yardımcı olmaktadır. Bu etkisini de yapısında bulunan kurkumin maddesinden kaynaklandığını düşünülmektedir. Naringenin, dihidroflavanoidlerden biri olup citrus türleri ve domates gibi bazı yenilebilir meyvelerde bulunan antikanser, antimikrobiyal gibi yararlı etkilere sahiptir. Çalışmamızda, bakır nanopartiküller ile oluşturulmuş oksidatif strese karşı kurkumin ve naringeninin olası koruyucu etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak bakır nanopartiküller oksidatif stresi arttırdığı ve antioksidan enzim seviyelerinde düşüşe sebep olduğu; kurkumin ve naringenin ise oksidatif stresi azalttığı ve antioksidan enzim seviyelerini arttırdığı saptanmıştır. Bu nedenle bakır nanopartiküller insanlarda oluşabilecek yan etkilere karşı kurkumin ve naringenin kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Copper nanoparticles are ideal products to reduce production costs and replacing more expensive metals.The increases of the frequency of use of copper nanoparticles results in increasing environmental and human exposure to this substance. In the future, the data which are showing the effects of copper nanoparticles on health will be needed to ensure that the uses of copper nanoparticles are safe. Curcuma longa L. (Turmeric)is a tropical plant used as spices and as coloring agent. Turmeric consumption reduces the risk of cancer types and help protective biological effects in humans. It is thought that this effect is due to the curcumin substance in its structure. Naringenin is one of the dihydroflavanoids and has various beneficial effects such as citrus spices and tomatoes. Also has anticancer and antimicrobial agents in some fruits. In our study, possible protective effects of curcumin and naringenin on oxidative stress induced by copper nanoparticles were investigated. As a result, it was found copper nanoparticles increased oxidative stress and decreased levels of antioxidant enzymes, while curcumin and naringenin decreased oxidative stress and increased antioxidant enzyme levels. Therefore, it was revealed that curcumin and naringenin could be used against side effects that may occur in case of exposure to copper nanoparticles.